Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4696: energie z černé díry

Uznání: X-ray in red - NASA/ CXC/S.Allen (Kavli Inst., Stanford) et al.;
Radio in blue - NRAO/G.Taylor (VLA); Infrared in green - NASA/ESA/W.Harris (McMaster Univ.)

V mnoha kosmických prostředích energie vytvářená při padání materiálu do černé díry proudí ven ve výtryscích. Zdá se, že takové černoděrové "motory" jsou ty nejefektivnější ve Vesmíru, alespoň v galaktickém měřítku. Tento kompozitní obrázek ilustruje jeden příklad eliptické galaxie s efektivním černoděrovým motorem, NGC 4696. Tato velká galaxie je nejjasnějším členem kupy galaxií v Kentauru ve vzdálenosti nějakých 150 miliónů světelných let. Průzkumem NGC 4696 v rentgenových paprscích (červená) mohou astronomové měřit poměr, ve kterém dovnitř padající hmota pohání superhmotnou černou díru a porovnat to s energií vystupující ve výtryscích, které vytvářejí obrovské bubliny vyzařující rádiové vlny. Bubliny, kterí jsou zde vidět modře, mají asi 10 000 světelných let. Výsledky potvrzují, že tento proces je v porovnání s výrobou energie jadernými reakcemi mnohem účinnější, o spalování fosilních paliv nemluvě. Astronomové také tvrdí, že jak černá díra pumpuje ven energii a zahřívá okolní plyn, tak nakonec zastaví vznikání hvězd a tak omezuje rozměry velkých galaxií jako je NGC 4696.

Štítky: Kupa galaxií, Elliptical galaxy, Ngc4696, Supermassive black hole


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »