Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha s jižním světélkováním vzduchu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Tuto scénu zachycenou minulý duben po západu Slunce v chilské zimní noci zaplavuje výjmečně intenzivní světélkování vzduchu. Panoráma oblohy vyplnují také hvězdy, hvězdokupy a mlhoviny jižní Mléčné dráhy včetně Velkého a Malého Magellanova mračna. Světélkování vzduchu způsobuje chemiluminiscence, kdy světlo vzniká prostřednictvím chemické excitace a to v podobných výškách, kde také vzniká polární záře. Citlivé digitální kamery běžně zachytávají zelené odstíny, jak červená, tak i zelená emise pochází především z atomů atmosférického kyslíku za extrémně nízkých hustot a v několika minulých letech byla za nocí na jižní polokouli docela častá. Podobně, jako je za tmavé noci vidět Mléčná dráha, tak je možné vidět i silné světélkování vzduchu, ovšem bez barev. Mars, Saturn a jasná hvězda Antares ve Štíru tvoří na nebi vlevo trojúhelník. Cesta vede na 2600 metrů vysokou horu Cerro Paranal, kde jsou Velmi velké dalekohledy Evropské jižní observatoře.

Zúčastněte se: Vyplňte estetický a astronomický dotazník.

Štítky: Mléčná dráha, Světélkování vzduchu, Cerro Paranal, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »