Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha s jižním světélkováním vzduchu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Tuto scénu zachycenou minulý duben po západu Slunce v chilské zimní noci zaplavuje výjmečně intenzivní světélkování vzduchu. Panoráma oblohy vyplnují také hvězdy, hvězdokupy a mlhoviny jižní Mléčné dráhy včetně Velkého a Malého Magellanova mračna. Světélkování vzduchu způsobuje chemiluminiscence, kdy světlo vzniká prostřednictvím chemické excitace a to v podobných výškách, kde také vzniká polární záře. Citlivé digitální kamery běžně zachytávají zelené odstíny, jak červená, tak i zelená emise pochází především z atomů atmosférického kyslíku za extrémně nízkých hustot a v několika minulých letech byla za nocí na jižní polokouli docela častá. Podobně, jako je za tmavé noci vidět Mléčná dráha, tak je možné vidět i silné světélkování vzduchu, ovšem bez barev. Mars, Saturn a jasná hvězda Antares ve Štíru tvoří na nebi vlevo trojúhelník. Cesta vede na 2600 metrů vysokou horu Cerro Paranal, kde jsou Velmi velké dalekohledy Evropské jižní observatoře.

Zúčastněte se: Vyplňte estetický a astronomický dotazník.

Štítky: Mléčná dráha, Světélkování vzduchu, Cerro Paranal, Mouse over


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »