Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha s jižním světélkováním vzduchu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Tuto scénu zachycenou minulý duben po západu Slunce v chilské zimní noci zaplavuje výjmečně intenzivní světélkování vzduchu. Panoráma oblohy vyplnují také hvězdy, hvězdokupy a mlhoviny jižní Mléčné dráhy včetně Velkého a Malého Magellanova mračna. Světélkování vzduchu způsobuje chemiluminiscence, kdy světlo vzniká prostřednictvím chemické excitace a to v podobných výškách, kde také vzniká polární záře. Citlivé digitální kamery běžně zachytávají zelené odstíny, jak červená, tak i zelená emise pochází především z atomů atmosférického kyslíku za extrémně nízkých hustot a v několika minulých letech byla za nocí na jižní polokouli docela častá. Podobně, jako je za tmavé noci vidět Mléčná dráha, tak je možné vidět i silné světélkování vzduchu, ovšem bez barev. Mars, Saturn a jasná hvězda Antares ve Štíru tvoří na nebi vlevo trojúhelník. Cesta vede na 2600 metrů vysokou horu Cerro Paranal, kde jsou Velmi velké dalekohledy Evropské jižní observatoře.

Zúčastněte se: Vyplňte estetický a astronomický dotazník.

Štítky: Mléčná dráha, Světélkování vzduchu, Cerro Paranal, Mouse over


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »