Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha s jižním světélkováním vzduchu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Tuto scénu zachycenou minulý duben po západu Slunce v chilské zimní noci zaplavuje výjmečně intenzivní světélkování vzduchu. Panoráma oblohy vyplnují také hvězdy, hvězdokupy a mlhoviny jižní Mléčné dráhy včetně Velkého a Malého Magellanova mračna. Světélkování vzduchu způsobuje chemiluminiscence, kdy světlo vzniká prostřednictvím chemické excitace a to v podobných výškách, kde také vzniká polární záře. Citlivé digitální kamery běžně zachytávají zelené odstíny, jak červená, tak i zelená emise pochází především z atomů atmosférického kyslíku za extrémně nízkých hustot a v několika minulých letech byla za nocí na jižní polokouli docela častá. Podobně, jako je za tmavé noci vidět Mléčná dráha, tak je možné vidět i silné světélkování vzduchu, ovšem bez barev. Mars, Saturn a jasná hvězda Antares ve Štíru tvoří na nebi vlevo trojúhelník. Cesta vede na 2600 metrů vysokou horu Cerro Paranal, kde jsou Velmi velké dalekohledy Evropské jižní observatoře.

Zúčastněte se: Vyplňte estetický a astronomický dotazník.

Štítky: Mléčná dráha, Světélkování vzduchu, Cerro Paranal, Mouse over


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »