Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Konjunkce čtyř

Uznání a copyright: Maxime Oudoux

Rostoucí srpeček Měsíce, brilantní Venuše a slábnoucí Mars se za pohasínajícího soumraku setkaly nad západním obzorem na pozemské obloze po západu Slunce 31. ledna. Na kombinovaném pohledu na večerní nebe je tento pěkný trojúhelník na nebi vidět přes závoj mraků. K trojici na obloze se nad francouzským městem Le Lude připojila Mezinárodní kosmická stanice na nízké oběžné dráze Země, která se stále ještě třpytí ve slunečním světle. Fotograf viděl kosmickou stanici na začátku expozice velice blízko Marsu. Ve výsledku se zdá, že jasná stopa stanice vychází od rudé planety do tmavší části oblohy nahoře.

Štítky: Měsíc, Venuše, Mars, ISS, Konjunkce


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »