Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Odysseus na Tethysu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Některé měsíce by takovou srážku vůbec nepřežily. Tethys má průměr asi 1000 kilometrů, je jedním z největších Saturnových měsíců a přežil srážku, jejímž výsledkem je ohromný impaktní kráter Odysseus. Kráter Odysseus se někdy také nazývá Velký bazén, nachází se na náběžné polokouli Tethysu a ukazuje svoje stáří poměrně velkým množstvím menších kráterů, které jsou vidět uvnitř jeho stěn. Hustota Tethysu se podobá hustotě vodního ledu. Díváte se na snímek, který v listopadu pořídila kosmická sonda Cassini při svém průletu kolem této obří ledové koule. Sonda Cassini už začala své velké závěrečné finále, což ji přivede dovnitř Saturnových prstenců a nakonec v září vyvrcholí pohroužením do husté Saturnovy atmosféry.

Štítky: Saturn, Tethys, Měsíc


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »