Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Odysseus na Tethysu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Některé měsíce by takovou srážku vůbec nepřežily. Tethys má průměr asi 1000 kilometrů, je jedním z největších Saturnových měsíců a přežil srážku, jejímž výsledkem je ohromný impaktní kráter Odysseus. Kráter Odysseus se někdy také nazývá Velký bazén, nachází se na náběžné polokouli Tethysu a ukazuje svoje stáří poměrně velkým množstvím menších kráterů, které jsou vidět uvnitř jeho stěn. Hustota Tethysu se podobá hustotě vodního ledu. Díváte se na snímek, který v listopadu pořídila kosmická sonda Cassini při svém průletu kolem této obří ledové koule. Sonda Cassini už začala své velké závěrečné finále, což ji přivede dovnitř Saturnových prstenců a nakonec v září vyvrcholí pohroužením do husté Saturnovy atmosféry.

Štítky: Saturn, Tethys, Měsíc


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »