Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sviňucha z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble, HLA; Reprocessing & Copyright: Raul Villaverde

Co se děje s touto spirální galaxií? Ještě před pár sty milióny let byla NGC 2936, ta horní z těch dvou velkých galaxií, nejspíš normální spirální galaxií, otáčela se, tvořila hvězdy, zkrátka hleděla si svého. Potom se ale dostala příliš blízko k hmotné eliptické galaxii NGC 2937 dole kolem ní prolétla. Pro svůj tvar se NGC 2936 nazývá galaxie Sviňucha a nejen že ji blízká gravitační interakce vychyluje z dráhy, ale také bortí její tvar. Čumák sviňuchy tvoří překotně vzniklé mladé modré hvězdy na horní galaxii vpravo a střed spirály vypadá jak oko. Tento pár galaxií je také znám pod označením Arp 142 a někomu připomíná tučňáka, který chrání vejce. Tuto zkoušenou galaxii v každém případě trasují spletité prachové pásy a proudy jasných modrých hvězdokup vpravo dole. Na znovu zpracovaném snímku, který loni pořídil Hubblův kosmický dalekohled je Arp 142 vidět do dosud nevídaných podrobností. Arp 142 se nachází asi 300 miliónů světelných let daleko, shodou okolností v souhvězdí vodního hada (Hydra). Obě galaxie asi tak za miliardu let splynou do jedné velké galaxie.

Téměř v hyperprostoru: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Arp 142, NGC 2936, Galaxie ve srážce


37. vesmírný týden 2024

37. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 9. do 15. 9. 2024. Měsíc na večerní obloze dorůstá k první čtvrti. Večer se jen opravdu velmi nízko u obzoru schovává jasná Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno za svítání lze spatřit ještě Merkur. Aktivita Slunce zůstává zvýšená a silné erupce nastaly i na odvrácené polokouli, tak uvidíme, co zde bude, až se skvrny natočí k nám. Kosmická loď Starliner se v bezpilotním režimu odpojila od ISS a přistála úspěšně zpátky na Zemi. Očekáváme start mise Polaris Dawn a Sojuzu k ISS. Před 50 lety byl objeven Jupiterův měsíc Leda.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Okolí hvězdy WR134 v Labuti

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2024 obdržel snímek „Okolí hvězdy WR 134 v Labuti“, jehož autorem je Václav Kubeš.     V červencovém kole soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, jsme se opět podívali na letní

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko 8.9.2024

Slnko 8.9.2024

Další informace »