Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sviňucha z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble, HLA; Reprocessing & Copyright: Raul Villaverde

Co se děje s touto spirální galaxií? Ještě před pár sty milióny let byla NGC 2936, ta horní z těch dvou velkých galaxií, nejspíš normální spirální galaxií, otáčela se, tvořila hvězdy, zkrátka hleděla si svého. Potom se ale dostala příliš blízko k hmotné eliptické galaxii NGC 2937 dole kolem ní prolétla. Pro svůj tvar se NGC 2936 nazývá galaxie Sviňucha a nejen že ji blízká gravitační interakce vychyluje z dráhy, ale také bortí její tvar. Čumák sviňuchy tvoří překotně vzniklé mladé modré hvězdy na horní galaxii vpravo a střed spirály vypadá jak oko. Tento pár galaxií je také znám pod označením Arp 142 a někomu připomíná tučňáka, který chrání vejce. Tuto zkoušenou galaxii v každém případě trasují spletité prachové pásy a proudy jasných modrých hvězdokup vpravo dole. Na znovu zpracovaném snímku, který loni pořídil Hubblův kosmický dalekohled je Arp 142 vidět do dosud nevídaných podrobností. Arp 142 se nachází asi 300 miliónů světelných let daleko, shodou okolností v souhvězdí vodního hada (Hydra). Obě galaxie asi tak za miliardu let splynou do jedné velké galaxie.

Téměř v hyperprostoru: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Arp 142, NGC 2936, Galaxie ve srážce


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »