Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Akční noc nad Magellanovými dalekohledy

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN);
Music Credit & License: Airglow by Club 220

Noční obloha se stále mění. Zde můžete vidět změny, které nastaly během 6,5 hodin koncem června 2014 za dvěma 6,5 m Magellanovými dalekohledy na observatoři Las Campanas v Chile. Červená záře na začátku na obzoru je světélkování vzduchu, slabé ochlazování vzduchu velmi vysoko emisí specifických barev světla. Pásy světélkování vzduchu jsou vidět přes celé časosběrné video. Počátkem noci se zcela vlevo blýsknou světla auta. Oblohou se míhají družice, které obíhají Zemi a odrážejí sluneční světlo. Nad hlavou pomalu plynou dlouhé řídké mraky. Vlevo vychází Velké Magellanovo mračno a rozsáhlý centrální pás naší Mléčné dráhy stoupá a díky zemské rotaci se natáčí. Jak noc postupuje, tak se Magellanovy dalekohledy pootáčejí a hledí do předem určených míst noční oblohy, aby je prozkoumaly. Obloha se každou noc mění jinak, i když jevy, které jsou ve hře zůstávají stejné.

Zkoumejte vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Magellanovy dalekohledy, Světélkování vzduchu, Mléčná dráha


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »