Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Akční noc nad Magellanovými dalekohledy

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN);
Music Credit & License: Airglow by Club 220

Noční obloha se stále mění. Zde můžete vidět změny, které nastaly během 6,5 hodin koncem června 2014 za dvěma 6,5 m Magellanovými dalekohledy na observatoři Las Campanas v Chile. Červená záře na začátku na obzoru je světélkování vzduchu, slabé ochlazování vzduchu velmi vysoko emisí specifických barev světla. Pásy světélkování vzduchu jsou vidět přes celé časosběrné video. Počátkem noci se zcela vlevo blýsknou světla auta. Oblohou se míhají družice, které obíhají Zemi a odrážejí sluneční světlo. Nad hlavou pomalu plynou dlouhé řídké mraky. Vlevo vychází Velké Magellanovo mračno a rozsáhlý centrální pás naší Mléčné dráhy stoupá a díky zemské rotaci se natáčí. Jak noc postupuje, tak se Magellanovy dalekohledy pootáčejí a hledí do předem určených míst noční oblohy, aby je prozkoumaly. Obloha se každou noc mění jinak, i když jevy, které jsou ve hře zůstávají stejné.

Zkoumejte vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Magellanovy dalekohledy, Světélkování vzduchu, Mléčná dráha


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »