Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Akční noc nad Magellanovými dalekohledy

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN);
Music Credit & License: Airglow by Club 220

Noční obloha se stále mění. Zde můžete vidět změny, které nastaly během 6,5 hodin koncem června 2014 za dvěma 6,5 m Magellanovými dalekohledy na observatoři Las Campanas v Chile. Červená záře na začátku na obzoru je světélkování vzduchu, slabé ochlazování vzduchu velmi vysoko emisí specifických barev světla. Pásy světélkování vzduchu jsou vidět přes celé časosběrné video. Počátkem noci se zcela vlevo blýsknou světla auta. Oblohou se míhají družice, které obíhají Zemi a odrážejí sluneční světlo. Nad hlavou pomalu plynou dlouhé řídké mraky. Vlevo vychází Velké Magellanovo mračno a rozsáhlý centrální pás naší Mléčné dráhy stoupá a díky zemské rotaci se natáčí. Jak noc postupuje, tak se Magellanovy dalekohledy pootáčejí a hledí do předem určených míst noční oblohy, aby je prozkoumaly. Obloha se každou noc mění jinak, i když jevy, které jsou ve hře zůstávají stejné.

Zkoumejte vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Magellanovy dalekohledy, Světélkování vzduchu, Mléčná dráha


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »