Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Daphnis a Saturnovy prstence

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute, Cassini

Co se to děje se Saturnovými prstenci? Nic moc, jen si malý měsíček dělá vlnky. Ten měsícek je 8-kilometrový Daphnis a vlny si dělá v Keelerově dělení Saturnových prstenců pouze svojí přítažlivostí, jak se pohupuje nahoru a dolů, ven a dovnitř. Na tomto snímku je vidět širokoúhlá verze už dříve zveřejněného snímku, který minulý měsíc pořídila kosmická sonda Cassini při jednom ze svých nových průletů závěrečného velkého finále. Daphnis je vidět hodně vpravo a vykazuje hřebeny, které nejspíše naakumuloval z částic prstenců. Daphnis byl objeven na snímcích z Cassini v roce 2005 a v roce 2009 při Saturnově rovnodennosti nashromáždil kopce částic tak vysoké, že když rovina prstenců mířila přímo ke Slunci, tak vrhaly zřetelné stíny.

Štítky: Daphnis, Saturn, Prstence


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »