Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Daphnis a Saturnovy prstence

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute, Cassini

Co se to děje se Saturnovými prstenci? Nic moc, jen si malý měsíček dělá vlnky. Ten měsícek je 8-kilometrový Daphnis a vlny si dělá v Keelerově dělení Saturnových prstenců pouze svojí přítažlivostí, jak se pohupuje nahoru a dolů, ven a dovnitř. Na tomto snímku je vidět širokoúhlá verze už dříve zveřejněného snímku, který minulý měsíc pořídila kosmická sonda Cassini při jednom ze svých nových průletů závěrečného velkého finále. Daphnis je vidět hodně vpravo a vykazuje hřebeny, které nejspíše naakumuloval z částic prstenců. Daphnis byl objeven na snímcích z Cassini v roce 2005 a v roce 2009 při Saturnově rovnodennosti nashromáždil kopce částic tak vysoké, že když rovina prstenců mířila přímo ke Slunci, tak vrhaly zřetelné stíny.

Štítky: Daphnis, Saturn, Prstence


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »