Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zátiší s reflexním prachem

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Na tomto krásném nebeském zátiší malovaném kosmickým štětcem vlevo nahoře svítí prachová mlhovina NGC 2170. Světlo NGC 2170 odrážené z blízkých žhavých hvězd doprovází další modravé reflexní mlhoviny, kompaktní červená emisní oblast a proudy neprůhledného prachu proti hvězdnému pozadí. Podobně jako si malíři pro zátiší vybírají běžné předměty z domácnosti, tak na tomto obrazu jsou mračna plynu, prachu a žhavé hvězdy, které se běžně vyskytují v prostředí hmotného hvězdotvorného molekulárního mračna v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Obří molekulární mračno Mon R2 je velmi blízko, jeho vzdálenost se odhaduje pouze na asi 2400 světelných let. Plátno tohoto obrazu by v takové vzdálenosti měřilo asi 15 světelných let.

Štítky: Ngc2170, Reflekční mlhovina, Painting


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »