Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled s NGC 2170

Uznání a copyright: ESO/J. Emerson/VISTA; Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit

Tyto prachové proudy a nově zrozené hvězdy, které se pomalu pohybují souhvězdím Jednorožce, jsou součástí aktivní hvězdotvorné oblasti Monoceros R2, která je ponořena do obrovského molekulárního mraku. Tuto kosmickou scénu zachytil přehlídkový dalekohled VISTA v blízkém infračeveném světle. Snímky ve viditelném světle ukazují prašnou NGC 2170, která je zde vidět ve středu, jako komplex modrých reflekčních mlhovin. Ale tento pronikavý pohled v blízkém infračerveném světle ukazuje známky nadále probíhajícího vznikání hvězd a hmotné hvězdy, které jinak ukrývá prach. Energetické větry a záření z horkých, mladých hvězd přetváří zárodečné mezihvězdné mraky. Oblast Monoceros R2 je na obloze blízko hvězdotvorné oblasti v Mlhovině Orion, je téměř 2x daleko, asi 2700 světelných let. Tento pohled v takové vzdálenosti zabírá asi 80 světelných let.

Štítky: Star-formation, Molekulární mračno, Ngc2170, Mon r2


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »