Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Centaurus A

Uznání a copyright: Fabian Neyer

Centaurus A je nejbližší aktivní galaxie vzdálená od Země pouhých 11 miliónů světelných let. Tato pekuliární eliptická galaxie je též známá jako NGC 5128, měří něco přes 60 000 světelných let a je vidět na tomto ostrém teleskopickém snímku. Centaurus A je zjevně výsledkem srážky dvou jinak normálních galaxií a výsledkem je fantastická změť hvězdokup a tmavých prachových pásů. Zbytky kosmických trosek poblíž galaktického centra vytrvale požírá centrální černá díra miliardkrát hmotnější, než Slunce. Stejně jako jiné aktivní galaxie i Centaurus A nejspíše tímto procesem produkuje radiové, rentgenové a gama záření. Pozoruhodně hloubkový snímek ve viditelném světle nabízí další důkaz kosmických bouřlivých procesů ve slabých obálkách a v rozsáhlých strukturách kolem této aktivní galaxie.

Štítky: Cen A, Ngc5128, Aktivní galaxie


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »