Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach, plyn a hvězdy v mlhovině Orion

Uznání: NASA, ESA, Hubble, HLA; Reprocessing & Copyright: Jesús M.Vargas & Maritxu Poyal

Velká mlhovina v Orionu je nesmírná blízká porodnice hvězd, která je pravděpodobně nejslavnější ze všech astronomických mlhovin. Žhavé mladé hvězdy na okraji nesmírně velkého mezihvězdného molekulárního mraku vzdáleného pouze 1500 světelných let obklopují filamenty tmavého prachu a zářící plyn. Na hloubkovém snímku v přiřazených barvách z Hubblova kosmického dalekohledu je vidět středová část mlhoviny. Velká mlhovina v Orionu je vidět i neozbrojeným okem poblíž snadno rozpoznatelného pásu tří hvězd v populárním souhvězdí Orion. Mlhovina v Orionu obsahuje mnoho hvězdných porodnic a navíc ještě hostí jasnou otevřenou hvězdokupu známou jako Trapéz. Porodnice obsahují spousty vodíku, horké mladé hvězdy, proplydy a hvězdné výtrysky, který vysokou rychlostí vyvrhují materiál. Mlhovina Orion je též známa jako M42, měří asi 40 světelných let a nachází se ve stejném spirálním rameni naší Galaxie jako Slunce.
Oprava: Na správnou polohu vůči pásu v Orionu upozornil Jiří Voříšek.

Štítky: Mlhovina Orion, M42, Prach


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »