Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach, plyn a hvězdy v mlhovině Orion

Uznání: NASA, ESA, Hubble, HLA; Reprocessing & Copyright: Jesús M.Vargas & Maritxu Poyal

Velká mlhovina v Orionu je nesmírná blízká porodnice hvězd, která je pravděpodobně nejslavnější ze všech astronomických mlhovin. Žhavé mladé hvězdy na okraji nesmírně velkého mezihvězdného molekulárního mraku vzdáleného pouze 1500 světelných let obklopují filamenty tmavého prachu a zářící plyn. Na hloubkovém snímku v přiřazených barvách z Hubblova kosmického dalekohledu je vidět středová část mlhoviny. Velká mlhovina v Orionu je vidět i neozbrojeným okem poblíž snadno rozpoznatelného pásu tří hvězd v populárním souhvězdí Orion. Mlhovina v Orionu obsahuje mnoho hvězdných porodnic a navíc ještě hostí jasnou otevřenou hvězdokupu známou jako Trapéz. Porodnice obsahují spousty vodíku, horké mladé hvězdy, proplydy a hvězdné výtrysky, který vysokou rychlostí vyvrhují materiál. Mlhovina Orion je též známa jako M42, měří asi 40 světelných let a nachází se ve stejném spirálním rameni naší Galaxie jako Slunce.
Oprava: Na správnou polohu vůči pásu v Orionu upozornil Jiří Voříšek.

Štítky: Mlhovina Orion, M42, Prach


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »