Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Infračervený Orion z WISE

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA

Velká mlhovina v Orionu je složitým místem. Neozbrojenému oku se jeví jako malý mlhavý obláček v souhvězdí Orionu. Ale tento snímek, který je kompozitem ve čtyřech nepravých barvách v infračerveném světle, který pořídila družicová observatoř WISE, zobrazuje mlhovinu Orion jako rušné místo plné nedávno vzniklých hvězd, horkého plynu a temného prachu. Energii velké části mlhoviny v Orionu (M42) dodávají hvězdy z hvězdokupy Trapéz, která je vidět v centru širokoúhlého snímku nahoře. Žhnoucí zelená zář kolem jasných hvězd pochází z jejich vlastního světla odráženého spletitými filamenty prachu, které pokrývají většinu oblasti. Dnešní komplex mračen mlhoviny v Orionu, do kterého patří i Koňská hlava, se v příštích 100 000 letech pomalu rozplyne.

Štítky: Polární záře, Red, Subvisual


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »