Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion kamerou

Uznání a copyright: John Gauvreau

Lovec Orion je jedním z nejsnadněji rozpoznatelných souhvězdí na pozemské noční obloze. Ovšem hvězdy a mlhoviny v Orionu pro oči nevypadají tak barevné, jako na tomto nádherném snímku z kamery pořízeném začátkem minulého měsíce při Black Forest Star Party ve státním parku Cherry Springs v Pennsylvánii v USA. Chladný rudý obr Betelgeuse má na této jediné expozici žlutý odstín a je to ta nejjasnější hvězda zcela vlevo. Orionovy horké modré hvězdy jsou početné, nadobr Rigel vpravo nahoře vyvažuje Betelgeuse, Bellatrix je vlevo nahoře a Saiph vpravo dole. V pásu Orionu jsou (zespodu nahoru) hvězdy Alnitak, Alnilam a Mintaka, všechny vzdálené asi 1 500 světelných let, zrozené z tak dobře prostudovaných mezihvězdných mračen tohoto souhvězdí. A pokud prostřední "hvězda" Orionova meče vypadá načervenale a mlhavě, tak to tak má být. Je to totiž hvězdná porodnice známá jako Velká mlhovina v Orionu.

Štítky: Orion, Orion's belt, Rising


18. vesmírný týden 2026

18. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 4. do 3. 5. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a o něco výše je Jupiter. Aktivita Slunce se zvýšila. Kometa C/2025 R3 (PanSTARRS) prošla zorným polem koronografů a zjasnila asi na 1 mag. V Polsku se díky českým astronomům podařilo nalézt železný meteorit z pádu výrazného bolidu 17. 4. Raketa New Glenn společnosti Blue Origin potřetí startovala a stejný první stupeň podruhé přistál, ale náklad nebyl dopraven. K ISS se přibližně po měsíci vydal další nákladní Progress. V roce 1006 byla v souhvězdí Vlka spatřena jasná supernova.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša a Urán pri Plejádach

Ohnisko 200 mm, expozícia 15 s, clona 7,1, ISO 1600.

Další informace »