Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Afeliový východ Slunce

Uznání a copyright: Stephen Mudge

Planeta Země dosáhla 3. července afélia, nejvzdálenějšího bodu na své eliptické dráze kolem Slunce. Tento den s největší vzdáleností od Slunce nastává každý rok během zimy na jižní polokouli. Tak byl také zachycen aféliových východ Slunce v roce 2015 na kompozitním obrazu ze série snímků nad mrakodrapy města Brisbane v Austrálii. Roční období na naší planetě ovšem nezávisí na vzdálenosti od Slunce, ale na sklonu rotační osy Země vůči rovině oběžné dráhy Země vůči ekliptice. Tento úhel má vůči oběžné rovině sklon asi 23,5 stupně a je znám jako sklon vůči ekliptice. Takže východ nejvzdálenějšího Slunce nastává v létě na severu, kdy je severní pól natočen vůči Slunci a na severu jsou dlouhé a teplé dny.

Štítky: Aphelion, Slunce


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »