Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nebeský ohňostroj: Ve hvězdokupě Westerlund 2

Uznání vizualizace: NASA, ESA, Hubble, J. Anderson et al. (STScI); Acknowledgment: The Hubble Heritage Team (STScI/AURA), A. Nota (ESA/STScI), the Westerlund 2 Science Team, and the ESO

Co kdybyste mohli vstoupit přímo do hvězdokupy, kde vznikají hvězdy? Právě to můžete zažít na zrychlené jednominutové video vizualizaci, která byla vytvořena pomocí počítačového 3D modelování oblasti kolem hvězdokupy Westerlund 2 založené na snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu ve viditelném a infračerveném světle. Hvězdokupa Westerlund 2 měří asi 10 světelných let a nachází se asi 20 000 světelných let daleko v souhvězdí Lodní kýl (Carina). Na začátku ilustrativní animace obrazovku vyplňuje mlhovina Gum 29 s mladou jasnou hvězdokupou ve svém středu. Jak se ke kupě blížíme, tak nás hvězdy míjí. Brzy se naše imaginární loď otočí a my plujeme nad světelný rok dlouhými pilíři mezihvězdného plynu a prachu. Silné větry a záření z hmotných mladých hvězd všechno, kromě nejhustších blízkých prachových mraků, zničí a zanechají tyto pilíře v jejich stínech, mnohé z nich míří zpátky do středu kupy. Konečně proletíme kolem vrcholu hvězdokupy a prozkoumáme stovky nejhmotnějších známých hvězd.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1500+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Westerlund 2, Dust pillars


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »