Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4449: Podrobný snímek Malé galaxie

Uznání a copyright: Data - Hubble Legacy Archive, ESA, NASA;
Processing - Domingo Pestana Galvan, Raul Villaverde Fraile

Často se zdá, že všechnu slávu seženou velké spirální galaxie. Jejich mladé modré hvězdokupy a růžové hvězdotvorné oblasti podél zavinutých spirálních ramen zcela jistě přitahují pozornost. Ovšem v malých nepravidelných galaxiích, jakou je například NGC 4449 ve vzdálenosti asi 12 miliónů světelných let, také vznikají hvězdy. Tento malý vesmírný ostrov měří méně než 20 000 světelných let a co do velikosti se dá srovnat se satelitní galaxií naší Mléčné dráhy, s Velkým Magellanovým mračnem (LMC). Tento pozoruhodný podrobný snímek dobře prostudované galaxie z Hubblova kosmického dalekohledu byl znovu zpracován, aby vynikla červená záře vodíku. Tato záře umožňuje sledovat četné hvězdotvorné oblasti v NGC 4449, z nichž některé jsou dokonce větší, než ty v LMC s ohromnými mezihvězdnými oblouky a bublinami nafouknutými krátce žijícími hmotnými hvězdami. NGC 4449 je členem skupiny galaxií v souhvězdí Honících psů (Canes Venatici). Vyznačuje se tím, že jde o první trpasličí galaxii u které byl rozpoznán slapový proud hvězd.
Oprava: Na překlep v rozměru NGC 4449 upozornil Miroslav Bena.

Štítky: Hvězdokupy, Star-formation, Ngc4449, Irregular galaxy, Oblast H-II


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »