Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podrobný snímek Velké rudé skvrny

Uznání: NASA, Juno, SwRI, MSSS, Gerald Eichstadt, Sean Doran

Kosmická sonda Juno na své 53 denní oběžné dráze kolem největší planety Sluneční soustavy 11. července opět prolétla blízko turbulentních mračen Jupiteru. Asi 11 minut po perijovu číslo 7, nejtěsnějším přiblížení na své dráze, prolétla přímo nad Velkou rudou skvrnou Jupiteru. Při tolik očekávaném přeletu pořídila ze vzdálenosti méně než 10 000 km tento podrobný snímek. Surový snímek z kamery JunoCam poté zpracovali vědci dobrovolníci. Velmi dlouho trvající, zmenšující se ale stále největší bouřkový systém ve Sluneční soustavě měřil 15. dubna 16 350 kilometrů. To je asi 1,3 krát více, než je průměr planety Země.

Štítky: Grs, Jupiter, Juno


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »