Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podrobný snímek Velké rudé skvrny

Uznání: NASA, Juno, SwRI, MSSS, Gerald Eichstadt, Sean Doran

Kosmická sonda Juno na své 53 denní oběžné dráze kolem největší planety Sluneční soustavy 11. července opět prolétla blízko turbulentních mračen Jupiteru. Asi 11 minut po perijovu číslo 7, nejtěsnějším přiblížení na své dráze, prolétla přímo nad Velkou rudou skvrnou Jupiteru. Při tolik očekávaném přeletu pořídila ze vzdálenosti méně než 10 000 km tento podrobný snímek. Surový snímek z kamery JunoCam poté zpracovali vědci dobrovolníci. Velmi dlouho trvající, zmenšující se ale stále největší bouřkový systém ve Sluneční soustavě měřil 15. dubna 16 350 kilometrů. To je asi 1,3 krát více, než je průměr planety Země.

Štítky: Grs, Jupiter, Juno


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »