Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kopec Ireson na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Jak vznikl tento neobvyklý kopec na Marsu? Jeho historie se stala předmětem výzkumu, ale jeho tvar a struktura ze dvou odstínů z něj činí jeden z nejneobvyklejších kopců, kolem kterých vozítko Curiosity při své jízdě na Marsu projelo. Kopec se jmenuje Ireson, zvedá se do výše 5 metrů a je asi 15 metrů široký. Ireson se nachází v Bagnoldově poli dun na svahu Mount Sharp v kráteru Gale na Marsu. Panoráma z 41 snímků je horizontálně komprimováno, aby byl celý kopec vidět. Snímky byly pořízeny 2. února a zveřejněny byly minulý týden. Jelikož se Mars při pohledu ze Země pohybuje za Slunce, tak NASA brzy odesílání příkazů na své marťanské družice a vozítka až do zhruba 1. srpna zastaví.

Zkoumejte vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Kopec, Mars, Curiosity


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »