Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kopec Ireson na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Jak vznikl tento neobvyklý kopec na Marsu? Jeho historie se stala předmětem výzkumu, ale jeho tvar a struktura ze dvou odstínů z něj činí jeden z nejneobvyklejších kopců, kolem kterých vozítko Curiosity při své jízdě na Marsu projelo. Kopec se jmenuje Ireson, zvedá se do výše 5 metrů a je asi 15 metrů široký. Ireson se nachází v Bagnoldově poli dun na svahu Mount Sharp v kráteru Gale na Marsu. Panoráma z 41 snímků je horizontálně komprimováno, aby byl celý kopec vidět. Snímky byly pořízeny 2. února a zveřejněny byly minulý týden. Jelikož se Mars při pohledu ze Země pohybuje za Slunce, tak NASA brzy odesílání příkazů na své marťanské družice a vozítka až do zhruba 1. srpna zastaví.

Zkoumejte vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Kopec, Mars, Curiosity


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »