Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kopec Ireson na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Jak vznikl tento neobvyklý kopec na Marsu? Jeho historie se stala předmětem výzkumu, ale jeho tvar a struktura ze dvou odstínů z něj činí jeden z nejneobvyklejších kopců, kolem kterých vozítko Curiosity při své jízdě na Marsu projelo. Kopec se jmenuje Ireson, zvedá se do výše 5 metrů a je asi 15 metrů široký. Ireson se nachází v Bagnoldově poli dun na svahu Mount Sharp v kráteru Gale na Marsu. Panoráma z 41 snímků je horizontálně komprimováno, aby byl celý kopec vidět. Snímky byly pořízeny 2. února a zveřejněny byly minulý týden. Jelikož se Mars při pohledu ze Země pohybuje za Slunce, tak NASA brzy odesílání příkazů na své marťanské družice a vozítka až do zhruba 1. srpna zastaví.

Zkoumejte vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Kopec, Mars, Curiosity


9. vesmírný týden 2024

9. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 2. do 3. 3. 2024. Měsíc po úplňku bude zářit v druhé polovině noci a ráno, kde se přiblíží k hvězdě Antares. Na večerní obloze je vidět Jupiter a Uran. Aktivita Slunce je stále vysoká a na povrchu je velká skvrna. Soukromý přistávací modul Nova-C Odysseus dosedl na povrch Měsíce zřejmě na boku, ale stále vysílá. Z oběžné dráhy se vrátilo pouzdro soukromé společnosti Varda Space. Proběhlo další, devatenácté přistání stupně Falconu 9. Uplynulo 20 let od startu mise Rosetta-Philae ke kometě 67P a v létě to bude 10 let od jejího příletu k ní.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2359 Thorova helma

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer   Jméno Thor nalezneme zejména v mytologii severských národů, například Germánů či Vikingů. Jeho otcem byl Odin, jeden z bohů zde nejvyšších. Je bohem

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

skvrna 3590

Newton 114/500/modifik.Dobson, 1/10000 s, ISO 3200.

Další informace »