Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouřkový úplněk nad Pisou

Uznání a copyright: Marco Meniero

Co je na tomto obrázku špatně? Pokud na to přijdete, tak si můžete uvědomit, kde byl tento snímek pořízen. Ta zvláštnost ve skutečnosti spočívá v jedné ze staveb, je nakloněná. Nakloněná věž v Pise se stala legendou už krátce po zahájení stavby v roce 1173. Nyní je součástí Světového dědictví UNESCO a pověst praví, že nakloněné věže využíval Galileo, aby demonstroval princip gravitace, že objekty o různé hmotnosti padají stejně. Mezi nakloněnou věží v Pise vpravo, katedrálou v Pise a křtitelnicí v Pise vlevo byl minulý týden, kdy byl snímek pořízen, vidět "bouřkový" úplněk. Věž v Pise byla s využitím moderních analýz úspěšně stabilizována a pokud se nestane něco nečekaného, tak by její náklon měl být stejný dalších 200 let.

Indonézie: Nové zrcadlo APODu v Indonézii.

Štítky: Úplněk, Pisa, Galileo


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »