Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouřkový úplněk nad Pisou

Uznání a copyright: Marco Meniero

Co je na tomto obrázku špatně? Pokud na to přijdete, tak si můžete uvědomit, kde byl tento snímek pořízen. Ta zvláštnost ve skutečnosti spočívá v jedné ze staveb, je nakloněná. Nakloněná věž v Pise se stala legendou už krátce po zahájení stavby v roce 1173. Nyní je součástí Světového dědictví UNESCO a pověst praví, že nakloněné věže využíval Galileo, aby demonstroval princip gravitace, že objekty o různé hmotnosti padají stejně. Mezi nakloněnou věží v Pise vpravo, katedrálou v Pise a křtitelnicí v Pise vlevo byl minulý týden, kdy byl snímek pořízen, vidět "bouřkový" úplněk. Věž v Pise byla s využitím moderních analýz úspěšně stabilizována a pokud se nestane něco nečekaného, tak by její náklon měl být stejný dalších 200 let.

Indonézie: Nové zrcadlo APODu v Indonézii.

Štítky: Úplněk, Pisa, Galileo


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »