Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouřkový úplněk nad Pisou

Uznání a copyright: Marco Meniero

Co je na tomto obrázku špatně? Pokud na to přijdete, tak si můžete uvědomit, kde byl tento snímek pořízen. Ta zvláštnost ve skutečnosti spočívá v jedné ze staveb, je nakloněná. Nakloněná věž v Pise se stala legendou už krátce po zahájení stavby v roce 1173. Nyní je součástí Světového dědictví UNESCO a pověst praví, že nakloněné věže využíval Galileo, aby demonstroval princip gravitace, že objekty o různé hmotnosti padají stejně. Mezi nakloněnou věží v Pise vpravo, katedrálou v Pise a křtitelnicí v Pise vlevo byl minulý týden, kdy byl snímek pořízen, vidět "bouřkový" úplněk. Věž v Pise byla s využitím moderních analýz úspěšně stabilizována a pokud se nestane něco nečekaného, tak by její náklon měl být stejný dalších 200 let.

Indonézie: Nové zrcadlo APODu v Indonézii.

Štítky: Úplněk, Pisa, Galileo


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »