Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouřkový úplněk nad Pisou

Uznání a copyright: Marco Meniero

Co je na tomto obrázku špatně? Pokud na to přijdete, tak si můžete uvědomit, kde byl tento snímek pořízen. Ta zvláštnost ve skutečnosti spočívá v jedné ze staveb, je nakloněná. Nakloněná věž v Pise se stala legendou už krátce po zahájení stavby v roce 1173. Nyní je součástí Světového dědictví UNESCO a pověst praví, že nakloněné věže využíval Galileo, aby demonstroval princip gravitace, že objekty o různé hmotnosti padají stejně. Mezi nakloněnou věží v Pise vpravo, katedrálou v Pise a křtitelnicí v Pise vlevo byl minulý týden, kdy byl snímek pořízen, vidět "bouřkový" úplněk. Věž v Pise byla s využitím moderních analýz úspěšně stabilizována a pokud se nestane něco nečekaného, tak by její náklon měl být stejný dalších 200 let.

Indonézie: Nové zrcadlo APODu v Indonézii.

Štítky: Úplněk, Pisa, Galileo


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »