Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fobos: Měsíček u Marsu

Uznání: NASA, ESA, Zolt Levay (STScI) - Acknowledgment: J.Bell (ASU) and M.Wolff (SSI)

Zpoza rudé planety se na této časové sekvenci z Hubblova kosmického dalekohledu na oběžné dráze Země vynořuje maličký měsíc se strašidelným názvem Fobos. Při nejtěsnějším přiblížení Marsu k Zemi v roce 2016 bylo během 22 minut pořízeno 13 jednotlivých expozic. Marťané se ovšem musí dívat na západ, aby mohli uvidět vycházet Fobos. Tento malý měsíc je asi 6000 km nad marťanským povrchem, což je blíže své mateřské planetě, než u kteréhokoliv jiného měsíce ve Sluneční soustavě. Svůj oběh dokončí za pouhých 7 hodin a 39 minut. To je rychlejší, než rotace Marsu, která činí 24 hodin a 40 minut. Na Marsu lze tak nad západním obzorem vidět vycházet Fobos 3 krát za den. I tak je ale Fobos odsouzen k zániku.

Štítky: Phobos, Mars, Timelapse


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »