Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fobos: Měsíček u Marsu

Uznání: NASA, ESA, Zolt Levay (STScI) - Acknowledgment: J.Bell (ASU) and M.Wolff (SSI)

Zpoza rudé planety se na této časové sekvenci z Hubblova kosmického dalekohledu na oběžné dráze Země vynořuje maličký měsíc se strašidelným názvem Fobos. Při nejtěsnějším přiblížení Marsu k Zemi v roce 2016 bylo během 22 minut pořízeno 13 jednotlivých expozic. Marťané se ovšem musí dívat na západ, aby mohli uvidět vycházet Fobos. Tento malý měsíc je asi 6000 km nad marťanským povrchem, což je blíže své mateřské planetě, než u kteréhokoliv jiného měsíce ve Sluneční soustavě. Svůj oběh dokončí za pouhých 7 hodin a 39 minut. To je rychlejší, než rotace Marsu, která činí 24 hodin a 40 minut. Na Marsu lze tak nad západním obzorem vidět vycházet Fobos 3 krát za den. I tak je ale Fobos odsouzen k zániku.

Štítky: Phobos, Mars, Timelapse


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »