Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fobos: Měsíček u Marsu

Uznání: NASA, ESA, Zolt Levay (STScI) - Acknowledgment: J.Bell (ASU) and M.Wolff (SSI)

Zpoza rudé planety se na této časové sekvenci z Hubblova kosmického dalekohledu na oběžné dráze Země vynořuje maličký měsíc se strašidelným názvem Fobos. Při nejtěsnějším přiblížení Marsu k Zemi v roce 2016 bylo během 22 minut pořízeno 13 jednotlivých expozic. Marťané se ovšem musí dívat na západ, aby mohli uvidět vycházet Fobos. Tento malý měsíc je asi 6000 km nad marťanským povrchem, což je blíže své mateřské planetě, než u kteréhokoliv jiného měsíce ve Sluneční soustavě. Svůj oběh dokončí za pouhých 7 hodin a 39 minut. To je rychlejší, než rotace Marsu, která činí 24 hodin a 40 minut. Na Marsu lze tak nad západním obzorem vidět vycházet Fobos 3 krát za den. I tak je ale Fobos odsouzen k zániku.

Štítky: Phobos, Mars, Timelapse


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »