Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvě komety a hvězdokupa

Uznání a copyright: Damian Peach

V blízkosti slavné hvězdokupy Plejády se pohybují dvě zvláštní skvrny. Za noc se posunou jen málo a ve skutečnosti to jsou komety v blízké Sluneční soustavě, které náhodou zavítaly do zorného pole se světelnými roky vzdálenými hvězdami. Vlevo je kometa C/2017 O1 ASAS-SN, blok vypařujícího se ledu o rozměru několika kilometrů s jasnou komou okolního plynu, kterému dominuje zeleně zářící uhlík. Kometa ASAS-SN1 vykazuje doprava dolů známky ohonu. U středu je kometa C/2015 ER61 PanSTARRS, což je také obří blok vypařujícího se ledu, ale vpravo má dosti dlouhý ohon. Vpravo nahoře jsou Plejády, což je otevřená hvězdokupa, které dominují jasné modré hvězdy, které osvětlují okolní reflexní prach. Expozice byla pořízena před dvěma týdny a je tak hluboká, že lze po celém poli sledovat vlákna mezihvězdného prachu. Plejády jsou vidět pouhým okem, ale ke spatření komet je potřeba triedr.

Štítky: Plejády, Kometa Asissn, Comet panstarrs


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »