Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pod galaxií

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Na snímku teleobjektivem z observatoře Las Campanas na planetě Zemi stojí nad jižním obzorem Velké Magellanovo mračno, satelitní galaxie naší Mléčné dráhy. Tato malá galaxie má pod tmavou zářijovou oblohou v chilské poušti Atacama impozantní rozpětí asi 10 stupňů, neboli 20 úplňků. Na panoramatu pořízeném citlivou digitální kamerou je také zachyceno slabé všudepřítomné světélkování vzduchu, které jinak očima nejde vidět. Jasná a zřetelná světla v popředí jsou ve skutečnosti velice slabá osvětlení několika obytných budov pro astronomy a inženýry. Srovnaný vrchol na obzoru hned pod galaxií je hora Las Campanas, která se stane domovem pro Obří Magellanův dalekohled (Giant Magellan Telescope).

Štítky: Lmc, Gmt, Magellan, Observatoř


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »