Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Steve přes celou oblohu

Uznání a copyright: Alan Dyer, Amazingsky.com, TWAN

Oblohu na snímku rybím okem 27. září zaplavuje nad severním obzorem (nahoře) aurorální emise v dobře známé zelené a červené barvě. Mléčná dráha prochází za klidného jasného večera nad jižní Albertou zenitem a končí na jihozápadě, kde zapadá šest dnů starý Měsíc. Ten zvláštní, izolovaný růžový a bělavý oblouk přes jih, je známý jako Steve. Jev pojmenovali nadšenci z facebookové skupiny sledující polární záře nad Albertou (Alberta Aurora Chasers), kteří tento polární záři podobný úkaz zaznamenali. Tajemný oblouk Steve se někdy chybně označuje jako protonová polární záře nebo protonový oblouk a zdá se, že je sice nějak spojen s polárními zářemi, ale vyskytuje se blíže rovníku, než aurorální závěsy. Občanští vědci oblouky Steve rozsáhle zdokumentovali a nedávno je přímo zkoumaly družice Swarm, které je určily jako tepelnou emisi z protékajícího plynu a nikoliv jako emisi vyvolanou energetickými elektrony. I přesto, že reverzním inženýrstvím vytvořený akronym STEVE (Sudden Thermal Emission from Velocity Enhancement) neboli náhlá tepelná emise z nárůstu rychlosti místo původně přátelského jména tomu odpovídá, tak jeho původ je pořád hádankou.

Štítky: Polární záře, Steve, Oblouk, Neznámý


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »