Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

O původu zlata

Uznání ilustrace: Dana Berry, NASA

Odkud pochází zlato ve vaší šperkovnici? Nikdo si není zcela jistý. Poměrně průměrný výskyt zlata v naší Sluneční soustavě se zdá být vyšší, než aby mohlo vzniknout v raném vesmíru, ve hvězdách a ani při explozích supernov. Někteří astronomové navrhují, a mnozí s nimi souhlasí, že na neutrony bohaté těžké prvky, jako je zlato, by mohly snadno vznikat při vzácných, na neutrony bohatých srážkách mezi neutronovými hvězdami. Na obrázku vidíte uměleckou představu dvou neutronových hvězd, které se k sobě blíží po spirále a jsou těsně před srážkou. Jelikož srážky neutronových hvězd se také navrhují jako vysvětlení původu krátce trvajících gama záblesků, tak je možné, že už vlastníte suvenýr z jedné z nejsilnějších explozí ve vesmíru.

Upozornění: Příští APOD v pondělí poprvé vznikne v průběhu oznámení objevu NSF a tiskové konference.

Štítky: Gold, GRBs, Neutron stars


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »