Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

O původu zlata

Uznání ilustrace: Dana Berry, NASA

Odkud pochází zlato ve vaší šperkovnici? Nikdo si není zcela jistý. Poměrně průměrný výskyt zlata v naší Sluneční soustavě se zdá být vyšší, než aby mohlo vzniknout v raném vesmíru, ve hvězdách a ani při explozích supernov. Někteří astronomové navrhují, a mnozí s nimi souhlasí, že na neutrony bohaté těžké prvky, jako je zlato, by mohly snadno vznikat při vzácných, na neutrony bohatých srážkách mezi neutronovými hvězdami. Na obrázku vidíte uměleckou představu dvou neutronových hvězd, které se k sobě blíží po spirále a jsou těsně před srážkou. Jelikož srážky neutronových hvězd se také navrhují jako vysvětlení původu krátce trvajících gama záblesků, tak je možné, že už vlastníte suvenýr z jedné z nejsilnějších explozí ve vesmíru.

Upozornění: Příští APOD v pondělí poprvé vznikne v průběhu oznámení objevu NSF a tiskové konference.

Štítky: Gold, GRBs, Neutron stars


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »