Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GW170817: Srážka detekovaná ve více druzích záření


Uznání ilustrativního videa: NASA's Conceptual Imaging Lab

Při explozi po srážce bylo v rychlém sledu poprvé detekováno gravitační i elektromagnetické záření. Data ze vzplanutí odpovídají spirále smrti dvou neutronových hvězd. Tato explozivní událost byla zaznamenána 17. srpna v okolí eliptické galaxie NGC 4993 vzdálené pouze 130 miliónů světelných let. LIGO a Virgo nejprve spatřily gravitační vlny, o pár sekund později zaznamenala družicová observatoř Fermi gama záření a hodiny poté Hubble a další observatoře detekovaly záření přes celé elektromagnetické spektrum. Na animovaném ilustrativním videu jsou vyobrazeni pravděpobní původci této události. Video zobrazuje horké neutronové hvězdy, které se k sobě blíží po spirále a emitují gravitační záření. Při sloučení vzniká mohutný výtrysk, který způsobuje krátce trvající záblesk gama následovaný mračny ejecta (vyvrženého materiálu) a za určitý čas nastává jev optické supernovy zvaný kilonova. Tato první koincidence potvrzuje, že události detekované LIGO lze spojovat s krátkodobými gama záblesky. Předpokládá se, že tyto silné srážky neutronových hvězd obohatily vesmír o množství těžkých jader, včetně k životu potřebnému jódu a uranu a plutoniu potřebných v jaderných elektrárnách. Suvenýr z jedné z takových explozí už možná vlastníte, jsou totiž považovány za původce zlata.

Poznámka: Tento APOD může být aktualizován s odkazy k článkům publikovaným v časopisech, jak se objeví.

Štítky: Gravitační záření, Krátké gama záblesky, Neutron stars


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »