Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GW170817: Srážka detekovaná ve více druzích záření


Uznání ilustrativního videa: NASA's Conceptual Imaging Lab

Při explozi po srážce bylo v rychlém sledu poprvé detekováno gravitační i elektromagnetické záření. Data ze vzplanutí odpovídají spirále smrti dvou neutronových hvězd. Tato explozivní událost byla zaznamenána 17. srpna v okolí eliptické galaxie NGC 4993 vzdálené pouze 130 miliónů světelných let. LIGO a Virgo nejprve spatřily gravitační vlny, o pár sekund později zaznamenala družicová observatoř Fermi gama záření a hodiny poté Hubble a další observatoře detekovaly záření přes celé elektromagnetické spektrum. Na animovaném ilustrativním videu jsou vyobrazeni pravděpobní původci této události. Video zobrazuje horké neutronové hvězdy, které se k sobě blíží po spirále a emitují gravitační záření. Při sloučení vzniká mohutný výtrysk, který způsobuje krátce trvající záblesk gama následovaný mračny ejecta (vyvrženého materiálu) a za určitý čas nastává jev optické supernovy zvaný kilonova. Tato první koincidence potvrzuje, že události detekované LIGO lze spojovat s krátkodobými gama záblesky. Předpokládá se, že tyto silné srážky neutronových hvězd obohatily vesmír o množství těžkých jader, včetně k životu potřebnému jódu a uranu a plutoniu potřebných v jaderných elektrárnách. Suvenýr z jedné z takových explozí už možná vlastníte, jsou totiž považovány za původce zlata.

Poznámka: Tento APOD může být aktualizován s odkazy k článkům publikovaným v časopisech, jak se objeví.

Štítky: Gravitační záření, Krátké gama záblesky, Neutron stars


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »