Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GW170817: Srážka detekovaná ve více druzích záření


Uznání ilustrativního videa: NASA's Conceptual Imaging Lab

Při explozi po srážce bylo v rychlém sledu poprvé detekováno gravitační i elektromagnetické záření. Data ze vzplanutí odpovídají spirále smrti dvou neutronových hvězd. Tato explozivní událost byla zaznamenána 17. srpna v okolí eliptické galaxie NGC 4993 vzdálené pouze 130 miliónů světelných let. LIGO a Virgo nejprve spatřily gravitační vlny, o pár sekund později zaznamenala družicová observatoř Fermi gama záření a hodiny poté Hubble a další observatoře detekovaly záření přes celé elektromagnetické spektrum. Na animovaném ilustrativním videu jsou vyobrazeni pravděpobní původci této události. Video zobrazuje horké neutronové hvězdy, které se k sobě blíží po spirále a emitují gravitační záření. Při sloučení vzniká mohutný výtrysk, který způsobuje krátce trvající záblesk gama následovaný mračny ejecta (vyvrženého materiálu) a za určitý čas nastává jev optické supernovy zvaný kilonova. Tato první koincidence potvrzuje, že události detekované LIGO lze spojovat s krátkodobými gama záblesky. Předpokládá se, že tyto silné srážky neutronových hvězd obohatily vesmír o množství těžkých jader, včetně k životu potřebnému jódu a uranu a plutoniu potřebných v jaderných elektrárnách. Suvenýr z jedné z takových explozí už možná vlastníte, jsou totiž považovány za původce zlata.

Poznámka: Tento APOD může být aktualizován s odkazy k článkům publikovaným v časopisech, jak se objeví.

Štítky: Gravitační záření, Krátké gama záblesky, Neutron stars


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »