Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ochlazování neutronové hvězdy

Uznání: X-ray: NASA / CXC / UNAM / Ioffe / D.Page, P.Shternin et al; Optical: NASA / STScI;
Illustration: NASA/CXC/M.Weiss)

Zbytek supernovy Cassiopeia A (Cass A) je v příjemné vzdálenosti 11 000 světelných let. Světlo ze supernovy Cas A, ze smrtící exploze masivní hvězdy, poprvé dosáhlo Země před 330 lety. Rozpínající se mračno trosek na tomto rentgenově optickém snímku měří asi 15 světelných let, přičemž ten jasný zdroj u středu je neutronová hvězda (viz vložená ilustrace), neuvěřitelně hustý, zhroucený pozůstatek hvězdného jádra. Neutronová hvězda v Cas A se sice ochlazuje, ale je stále natolik žhavá, že emituje rentgenové záření. Rentgenová observatoř Chandra během 10 let pozorování zjistila, že se neutronová hvězda ochlazuje velmi rychle, tak rychle, že badatelé předpokládají, že velkou část jádra neutronové hvězdy začíná tvořit neutronová superkapalina, která nevykazuje tření. Výsledky z Chandry představují první pozorovací důkaz tohoto bizarního stavu hmoty.

Štítky: Zbytek supernovy, Cassiopeia A, Neutronová hvězda, Superfluid


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »