Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Haumea z vnějšku Sluneční soustavy

Illustration Credit: Instituto de Astrofísica de Andalucía

U jednoho z nejpodivnějších objektů ve vnější Sluneční soustavě bylo nedávno zjištěno, že má prstenec. Objekt se jmenuje Haumea a je to po Plutu, Ceres, Eris a Makemake pátá trpasličí planeta. Protáhlý tvar Haumei je velice neobvyklý. V jednom směru je Haumea výrazně delší než Pluto, v dalším je Haumea Plutu rozměrově velice podobná a v dalším je mnohem menší. Oběžná dráha Haumeu někdy přivádí blíže ke Slunci než Pluto, ale většinou je Haumea mnohem dále. Nahoře je umělecká ilustrace trpasličí planety Haumea jako krátery posetého elipsoidu obklopeného uniformním prstencem. Haumea byla původně objevena v roce 2003, kdy dostala dočasné označení 2003 EL61 a v roce 2008 ji IAU pojmenovala po Havajské bohyni. Kromě letos objeveného prstence má Haumea také dva malé měsíce, které byly objeveny v roce 2005 a podle dcer bohyně se jmenují Hi'iaka a Namaka.

Štítky: Haumea, Dwarf planet, Ring


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »