Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lokalizovány krátké gama záblesky

Uznání ilustrace: Dana Berry, NASA

Co způsobuje gama záblesky? Nejenergetičtější známý typ explozí ve vesmíru objevený před více jak 30 lety zůstává záhadou. Nyní se ukazuje, že možná nemá pouze jedinou příčinu. Gama vzplanutí (GRBs - gamma-ray bursts) s dlouhým trváním byla v několika minulých letech lokalizována do modrých oblastí ve vesmíru, které jsou bohaté na vznikání hvězd. V těchto oblastech často vybuchují hmotné mladé hvězdy na konci svých krátkých životů. Astronomové spojují tato gama vzplanutí s dlouhým trváním, tedy s trváním od 2 sekund do několika minut, s typem stelárních explozí běžných pro mladé hmotné hvězdy. V několika málo minulých měsících byla také konečně lokalizována gama vzplanutí s krátkých trváním a zjistilo se, že k nim dochází v různých typech oblastí, nejen v modrých oblastech bohatých na vznikající hvězdy. Mnoho astronomů proto nyní teoretizuje, že krátká gama vzplanutí, která typicky trvají méně jak jednu sekundu, jsou výsledkem odlišného procesu jak u dlouhotrvajících vzplanutí. Podle vedoucího modelu ke krátkým vzplanutím dochází, když neutronová hvězda dopadne buď na jinou neutronovou hvězdu, nebo na černou díru. K takovým srážkám může docházet i dlouho poté, co hvězdotvorné oblasti vyhasly. Ilustrace nahoře zobrazuje dvě neutronové hvězdy při závěrečném přibližování jedné k druhé na svým oběžných drahách ve spirále smrti, která může skončit krátkým gama zábleskem GRB.

Štítky: Galaxie, GRBs, Short hard GRBs


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »