Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rok úplňků

Uznání a copyright: Talha Zia

Vypadají všechny úplňky stejně? Ne. Podívejte se na tabulku dvanácti úplňků a uvidíte mírné rozdíly. Odshora vlevo dolů doprava jsou snímky úplňků z každé lunace od listopadu 2016 do října 2017 zachycených z Pakistánu. Řada úplňků je zobrazena ve stejném měřítku a na rozdíl od slavné měsíčné iluze je zde změna zdánlivé velikosti úplňku reálná. Tu změnu způsobuje různá vzdálenost Měsíce díky jeho výrazně nekruhové dráze. Tmavá šmouha u úplňku ze srpna 2017 dole je stín Země při částečném zatmění Měsíce. Kromě někdy příliš zvýrazněného zbarvení lze při pečlivé prohlídce rozpoznat i menší změny ve vzhledu, kdy se Měsíc zdá mírně kolébat od jednoho úplňku k druhému. Tento jev se nazývá librace a na tomto lunárním videu je vidět mnohem výrazněji, jelikož jsou vidět všechny způsoby, jak se Měsíc jeví během celého měsíce.

Štítky: Úplněk, Angular size, Libration


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »