Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rok úplňků

Uznání a copyright: Talha Zia

Vypadají všechny úplňky stejně? Ne. Podívejte se na tabulku dvanácti úplňků a uvidíte mírné rozdíly. Odshora vlevo dolů doprava jsou snímky úplňků z každé lunace od listopadu 2016 do října 2017 zachycených z Pakistánu. Řada úplňků je zobrazena ve stejném měřítku a na rozdíl od slavné měsíčné iluze je zde změna zdánlivé velikosti úplňku reálná. Tu změnu způsobuje různá vzdálenost Měsíce díky jeho výrazně nekruhové dráze. Tmavá šmouha u úplňku ze srpna 2017 dole je stín Země při částečném zatmění Měsíce. Kromě někdy příliš zvýrazněného zbarvení lze při pečlivé prohlídce rozpoznat i menší změny ve vzhledu, kdy se Měsíc zdá mírně kolébat od jednoho úplňku k druhému. Tento jev se nazývá librace a na tomto lunárním videu je vidět mnohem výrazněji, jelikož jsou vidět všechny způsoby, jak se Měsíc jeví během celého měsíce.

Štítky: Úplněk, Angular size, Libration


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »