Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výtrysk prachu z povrchu komety 67P

Uznání a copyright: ESA, Rosetta, MPS, OSIRIS; UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Kde se berou ohony komet? Na kometárních jádrech nejsou žádná zřejmá místa, kde vznikají výtrysky, odkud by pocházely ohony komet. Nicméně kosmická sonda Rosetta Evropské kosmické agentury loni nejenom že zobrazila výtrysk vyvěrající z komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko(vá), ale proletěla ním. Na výmluvném snímku je vidět, jak z malé kruhovité oblasti na 10 metrů vysoké stěně vyvěrá jasná vlečka prachu. Analýza dat z Rosetty ukazuje, že se výtrysk skládá z prachu a vodního ledu. Vzhled terénu naznačuje, že se hluboko pod porézním povrchem nejspíš stalo něco, co ten výron vytvořilo. Snímek byl pořízen minulý červenec asi dva měsíce před tím, než mise Rosetty řízeným dopadem na kometu 67P skončila.

Štítky: Kometa 67P, Výtrysk, Rosetta


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »