Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrá kometa PanSTARRS

Uznání a copyright: Damian Peach, Jose J. Chambo

Tato kometa PanSTARRS, C/2016 R2, objevená 7. září 2016 dalekohledem PanSTARRS asi 24 světelných minut (3 AJ) od Slunce, prolétá oblohou planety Země na pozadí hvězd v souhvězdí Býka (Taurus). Návštěvník, který přilétá ze vzdáleného Oortova mračna v naší Sluneční soustavě, má krásný a komplexní iontový ohon, který je pozoruhodně modrý. Kometa je stále poměrně daleko od Slunce, ale má již velice impozantní, dobře vyvinutý iontový ohon. Pěkný modrý odstín pochází především z emise neobvykle bohatě se vyskytujícího ionizovaného oxidu uhelnatého (CO+), který v narůstajícím slunečním světle fluoreskuje. Barevný snímek modré komety je kombinací dat pořízených dvěma různými dalekohledy v noci 7. ledna. Za zář v levém dolním rohu je zodpovědná hvězda gama Tauri, která se nachází v úběžníku hvězdokupy Hyády ve tvaru písmene V.

Štítky: Kometa, C/2016 R2, Panstarrs


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »