Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start a přistání

Uznání a copyright: John Kraus

Kompozitní obraz ze tří postupných expozic sleduje z pláže vesmírného pobřeží na planetě Zemi na noční obloze 7. ledna start rakety Falcon 9 a přistání jejího prvního stupně. Ta jasná čára nejvíce vlevo znamená start ze základny leteckých sil na mysu Canaveral a sleduje počáteční fázi letu rakety. Viditelný háček nahoru značí začátek návratu prvního stupně na jeho sestupné dráze s "návratovým zážehem" u vrcholu oblouku, zatímco se oddělil druhý stupeň a pokračuje na oběžnou dráhu. Jasná čára, která ukazuje brzdění a klesání na mys se vracejícího prvního stupně, je díky perspektivě vidět nad startovacím obloukem. Čára na obzoru uprostřed je 17 sekundový zážeh závěrečného zpomalení prvního stupně před úspěšným vertikálním přistáním v přistávací zóně LZ-1, asi 8 minut po startu. Hvězdy v pozadí zanechaly při efektivních dlouhých expozičních časech na noční obloze otáčející se planety krátké stopy.

Štítky: Raketa, Falcon 9


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »