Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopa rakety se stopami hvězd

Uznání a copyright: Mike Killian / AmericaSpace

Tyto stopy hvězd zachytila kamera na stativu při pohledu na východ na východ přes nádrž Turn Basin v Kennedyho kosmickém středisku jako sérii krátkých expozic během tří hodin večer 23. ledna. Kamera umístěná jen pár mil od startovacího komplexu 41 letecké základny na mysu Canaveral také zachytila nádherný noční start rakety Atlas V, když vynášela družici NASA TDRS-L (Tracking and Data Relay Satellite). Stopy hvězd jsou odrazem zdánlivého pohybu hvězd po pozemské obloze, který způsobuje denní rotace Země okolo své osy. Tato rotace je také příčinou, proč stopa rakety tvoří oblouk na východ přes Atlantik. Vypouštění směrem na východ, tedy ve směru zemské rotace, přidává raketě rotační rychlost a snižuje množství paliva nutného pro dosažení oběžné dráhy. Je trochu ironické, že družice TDRS-L je určena pro geostacionární dráhu. Z této dráhy, z výšky 36 000 kilometrů nad rovníkem, bude její oběžná doba shodná s rotací Země a družice se bude na pozemské obloze jevit bez pohybu.

Štítky: Stopy hvězd, Launch, TDRS, Geostationary orbit


36. vesmírný týden 2025

36. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 9. do 7. 9. 2025. Měsíc bude v neděli v úplňku a 7. 9. nastane úplné zatmění Měsíce. Planety se dají pozorovat na ranní obloze, Saturn už celou noc. Slunce je aktivní a nastala erupce, po které nelze vyloučit slabší polární záři. Nejsilnější nosič současnosti Super Heavy úspěšně vynesl loď Starship, která následně úspěšně přečkala ohnivé peklo a dosedla na plánovaném místě v oceánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Stopa stanice ISS

Další informace »