Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rigel a mlhovina Hlava čarodějnice

Uznání a copyright: Mario Cogo (Galax Lux)

Tato trochu strašidelná vizáž ve tmě svítí světlem hvězd a pokřivený profil evokuje populární jméno této mlhoviny Hlava čarodějnice. Výtečný teleskopický portrét působí dojmem, že čarodějnice svým pohledem zírá na jasného veleobra Rigel v Orionu. Mlhovina Hlava čarodějnice, formálněji známá jako IC 2118, měří asi 50 světelných let a tvoří ji především mezihvězdná prachová zrna, která odrážejí světlo hvězdy Rigel. Modrá barva mlhoviny Hlava čarodějnice a prašného okolí Rigelu na tomto kosmickém portrétu není způsobena pouze intenzivním modrým světlem Rigelu, ale také tím, že prachová zrnka rozptylují modré světlo mnohem efektivněji, než světlo červené. Stejný fyzikální proces způsobuje, že se pozemská denní obloha jeví modrá, i když v atmosféře Země světlo rozptylují molekuly dusíku a kyslíku. Rigel, mlhovina Hlava čarodějnice a plyn s prachem kolem nich jsou asi 800 světelných let daleko.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1600+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Rigel, Witch Head Nebula, IC 2118


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »