Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sloní chobot v Kefeu

Uznání a copyright: Processing - Robert Gendler, Roberto Colombari
Data - Subaru Telescope (NAOJ), Robert Gendler, Adam Block

Tento podrobný obraz vznikl z obrazových dat z malých i velkých dalekohledů a je na něm vidět prachová mlhovina Sloní chobot. Vine se komplexem emisní mlhoviny a mladé hvězdokupy IC 1396 v odlehlém a vysoko stoupajícím souhvězdí Kefeus (Cepheus). Tento kosmický sloní chobot, též známý jako vdB 142, je dlouhý přes 20 světelných let. Na barevném pohledu jsou výrazné jasné, dozadu obrácené hřbety, které obtékají oblasti chladného mezihvězdného plynu a prachu. Tmavá zanořená mračna ve tvaru úponků obsahují surový materiál pro vznik hvězd a uvnitř ukrývají protohvězdy. Poměrně slabý komplex IC 1396 je téměř 3000 světelných let daleko a na obloze pokrývá oblast větší než 5 stupňů. Obraz má šířku jednoho stupně, což jsou zhruba dva úplňky.

Štítky: C1396, Vdb142, Star-formation, Just so story


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »