Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V údolí Orionu

Uznání vizualizace: NASA, ESA, F. Summers, G. Bacon,
Z. Levay, J. DePasquale, L. Frattare, M. Robberto, M. Gennaro (STScI) and R. Hurt (Caltech/IPAC)

Tento vzrušující a neznámý pohled na mlhovinu v Orionu je vizualizací založenou na astronomických datech a technikách výroby filmů. Digitálně vymodelovaný pohled na slavnou porodnici hvězd, která je normálně vidět ze vzdálenosti 1500 světelných let, je jak by se jevil člověku zblízka a přechází od vizuálních dat z Hubbla vlevo k infračerveným datům ze Spitzerova kosmického dalekohledu vpravo. Perspektiva uprostřed vypadá jako údolí nad světelný rok širokou stěnou z obřího molekulárního mračna v této oblasti. Údolí Orionu končí kavernou vytvořenou energetickými větry a radiací hmotných centrálních hvězd z hvězdokupy Trapéz. Tento jediný obraz je částí třírozměrného videa ve více vlnových délkách, které umožňuje divákovi zakusit tříminutový let Velkou mlhovinou v Orionu.

Štítky: Mlhovina Orion, Trapéz, Vizualizace, Multiwavelength


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »