Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrá kometa v Hyádách

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Tuto mozaiku, která na obloze v souhvězdí Býka (Taurus) pokrývá přes 5 stupňů, posévají hvězdy z Hyád. V širokoúhlém pohledu z 12. ledna je vidět pozoruhodně modrá kometa C/2016 R2 PanSTARRS, která nyní prolétá vnitřní Sluneční soustavou. Hvězdokupa Hyády tvaru písmene V má špičku nahoře u středu a jasný Aldebaran, alfa hvězda v Býkovi, tvoří úpatí vpravo dole. Aldebaran je chladný rudý obr a v tomto barvitém poli hvězd je vidět jako oranžový. Hvězdy v Hyádách jsou 151 světelných let daleko, ale Aldebaran je vzdálený jen 65 světelných let, takže je mimo tuto hvězdokupu. Kometa C/2016 R2 byla 12. ledna něco přes 17 světelných minut od naší planety a téměř 24 světelných minut od Slunce. Modrou barvu jejího ohonu většinou způsobuje fluorescence plynu CO+ ve slunečním světle, zatímco hlava nebo koma se jeví spíše zelená, nejspíš emisí dvouatomových molekul uhlíku.

Štítky: Kometa, C/2016 R2, Hyády, Aldebaran


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »