Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrá kometa v Hyádách

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Tuto mozaiku, která na obloze v souhvězdí Býka (Taurus) pokrývá přes 5 stupňů, posévají hvězdy z Hyád. V širokoúhlém pohledu z 12. ledna je vidět pozoruhodně modrá kometa C/2016 R2 PanSTARRS, která nyní prolétá vnitřní Sluneční soustavou. Hvězdokupa Hyády tvaru písmene V má špičku nahoře u středu a jasný Aldebaran, alfa hvězda v Býkovi, tvoří úpatí vpravo dole. Aldebaran je chladný rudý obr a v tomto barvitém poli hvězd je vidět jako oranžový. Hvězdy v Hyádách jsou 151 světelných let daleko, ale Aldebaran je vzdálený jen 65 světelných let, takže je mimo tuto hvězdokupu. Kometa C/2016 R2 byla 12. ledna něco přes 17 světelných minut od naší planety a téměř 24 světelných minut od Slunce. Modrou barvu jejího ohonu většinou způsobuje fluorescence plynu CO+ ve slunečním světle, zatímco hlava nebo koma se jeví spíše zelená, nejspíš emisí dvouatomových molekul uhlíku.

Štítky: Kometa, C/2016 R2, Hyády, Aldebaran


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »