Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starý měsíc v náručí nového měsíce

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Zemský svit, též známý jako "popelavý svit" Měsíce nebo "starý měsíc v náručí nového měsíce", je světlo Země odrážené od noční strany Měsíce. Tento úžasný obraz svitu Země srpku mladého Měsíce byl pořízen z observatoře Las Campanas v poušti Atacama v Chile na planetě Zemi 18. ledna při západu Měsíce. Nad Tichým oceánem jsou vidět vrstvy atmosférické inverze zbarvené západem Slunce nad západním obzorem planety. Ovšem pohled z Měsíce by byl také úžasný. Když se Měsíc na pozemské obloze jeví jako tenký srpeček, tak z povrchu Měsíce by Země byla vidět téměř v úplňku. Zemský svit, termín, který znamená, že sluneční světlo odrážejí zemské oceány a to pak ozařuje tmavý povrch Měsíce, popsal před 500 lety Leonardo da Vinci.

Štítky: Zemský svit, Moon phase, Moon set, Color


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »