Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starý měsíc v náručí nového měsíce

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Zemský svit, též známý jako "popelavý svit" Měsíce nebo "starý měsíc v náručí nového měsíce", je světlo Země odrážené od noční strany Měsíce. Tento úžasný obraz svitu Země srpku mladého Měsíce byl pořízen z observatoře Las Campanas v poušti Atacama v Chile na planetě Zemi 18. ledna při západu Měsíce. Nad Tichým oceánem jsou vidět vrstvy atmosférické inverze zbarvené západem Slunce nad západním obzorem planety. Ovšem pohled z Měsíce by byl také úžasný. Když se Měsíc na pozemské obloze jeví jako tenký srpeček, tak z povrchu Měsíce by Země byla vidět téměř v úplňku. Zemský svit, termín, který znamená, že sluneční světlo odrážejí zemské oceány a to pak ozařuje tmavý povrch Měsíce, popsal před 500 lety Leonardo da Vinci.

Štítky: Zemský svit, Moon phase, Moon set, Color


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »