Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starý měsíc v náručí nového měsíce

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Zemský svit, též známý jako "popelavý svit" Měsíce nebo "starý měsíc v náručí nového měsíce", je světlo Země odrážené od noční strany Měsíce. Tento úžasný obraz svitu Země srpku mladého Měsíce byl pořízen z observatoře Las Campanas v poušti Atacama v Chile na planetě Zemi 18. ledna při západu Měsíce. Nad Tichým oceánem jsou vidět vrstvy atmosférické inverze zbarvené západem Slunce nad západním obzorem planety. Ovšem pohled z Měsíce by byl také úžasný. Když se Měsíc na pozemské obloze jeví jako tenký srpeček, tak z povrchu Měsíce by Země byla vidět téměř v úplňku. Zemský svit, termín, který znamená, že sluneční světlo odrážejí zemské oceány a to pak ozařuje tmavý povrch Měsíce, popsal před 500 lety Leonardo da Vinci.

Štítky: Zemský svit, Moon phase, Moon set, Color


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »