Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd nad pohořím Alborz

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de America, TWAN)

Širokoúhlou noční horskou scenerií procházejí barevné oblouky stop hvězd. Postupné expozice digitální kamerou na stativu, která mířila na jih, nad íránské pohoří Alborz, byly digitálně spojeny tak, že vypovídají o rotaci naší planety. Stopy hvězd tvoří soustředné oblouky kolem jižního nebeského pólu už dole pod hornatým obzorem. Mnoho kombinovaných krátkých expozic také pěkně umožňuje vidět barvy hvězd. Modré stopy hvězd jsou od hvězd žhavějších, než je naše Slunce, zatímco žluté stopy pocházejí od chladnějších hvězd. Pozoruhodně růžovou stopu poblíž středu za sebou zanechala hvězdotvorná oblast Mlhoviny v Orionu.

Štítky: Měsíc, Phase, Terminator, Kráter


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »