Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jihozápad Moře plodnosti

Uznání: Apollo 8, NASA - Stereo Image Copyright: Patrick Vantuyne

Frank Borman, James Lovell a William Anders v prosinci 1968 cestovali ze Země k Měsíci a zase zpátky. Na stereo anaglyfu je vidět jejich pohled z lunární orbity na krátery na jihozápadě Moře plodnosti (Mare Fecunditatis), pohled si nejlépe vychutnáte s červenomodrými brýlemi na Zemi. Velký impaktní kráter v popředí je Goclenius. Má průměr asi 70 kilometrů a jeho lávou zalité dno zvrášňují rilles neboli rýhy, dlouhé úzké prolákliny v povrchu. Rilles protínají stěny kráteru a centrální vrcholek a tak nejspíš vznikly až po kráteru samotném. Dva velké krátery s hladkým dnem v pozadí jsou Colombo A (nahoře) a Magelhaens. Kráter Magelhaens A v pozadí má nepravidelné dno a má průměr asi 35 kilometrů.

Štítky: Měsíc, Kráter, Rille, Apollo 8, Anaglyph


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »