Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna, ptáci, Měsíc, Venuše

Uznání a copyright: Isaac Gutiérrez Pascual

Nebe nad námi je někdy docela podívaná. Například počátkem září roku 2010 se Měsíc a Venuše přiblížily tak, že pro nadšené pozorovatele kolem celé zeměkoule vytvořily pěkný pohled. V některých místech byla obloha ovšem ještě malebnější. Na snímku srpku Měsíce a Venuše zcela vpravo ze Španělska, na který se díváte, byla obě tělesa zachycena při západu Slunce na temně modré obloze. V popředí dole jsou vidět tmavá bouřková mračna, zatímco nahoře nad ním je vidět bílý mrak ve tvaru kovadliny. Ty černé skvrny jsou hejno prolétajících ptáků. Brzy poté, co byl tento snímek pořízen ovšem ptáci odlétli, bouřka skončila a Venuše s Měsícem zapadly. Tento měsíc (březen 2018) je po západu Slunce jasná Venuše zase vidět a dnes večer a zbytek tohoto týdne bude docela blízko i Merkur.

Štítky: Zvířetníkové světlo, Mléčná dráha, Dánsko


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »