Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna, ptáci, Měsíc, Venuše

Uznání a copyright: Isaac Gutiérrez Pascual

Nebe nad námi je někdy docela podívaná. Například počátkem září roku 2010 se Měsíc a Venuše přiblížily tak, že pro nadšené pozorovatele kolem celé zeměkoule vytvořily pěkný pohled. V některých místech byla obloha ovšem ještě malebnější. Na snímku srpku Měsíce a Venuše zcela vpravo ze Španělska, na který se díváte, byla obě tělesa zachycena při západu Slunce na temně modré obloze. V popředí dole jsou vidět tmavá bouřková mračna, zatímco nahoře nad ním je vidět bílý mrak ve tvaru kovadliny. Ty černé skvrny jsou hejno prolétajících ptáků. Brzy poté, co byl tento snímek pořízen ovšem ptáci odlétli, bouřka skončila a Venuše s Měsícem zapadly. Tento měsíc (březen 2018) je po západu Slunce jasná Venuše zase vidět a dnes večer a zbytek tohoto týdne bude docela blízko i Merkur.

Štítky: Zvířetníkové světlo, Mléčná dráha, Dánsko


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »