Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubblovo ultra hluboké pole ve světle a zvuku

Uznání: NASA, ESA, Hubble; Sonification: G. Salvesen (UCSB); Data: M. Rafelski et al.

Už jste někdy slyšeli o Hubblovu ultra hlubokém poli? V každém případě jste jste nejspíš neslyšeli o něčem takovém, položte prosím kurzor na obrázek a poslouchejte! Hubblovo ultra hluboké pole (Hubble Ultra-Deep Field - HUDF) bylo vytvořeno v letech 2003-2004 tak, že Hubblův kosmický dalekohled dlouhou dobu zíral do téměř prázdného a vzdáleného vesmíru, až bylo vidět i slabé galaxie. HUDF je jedním z nejslavnějších snímků v astronomii a zde je vidět zvlášť oživlým způsobem se zvukomalebnými vzdálenostmi. Když na galaxii položíte kurzor, tak se ozve tón, který zhruba odpovídá rudému posuvu. Protože rudý posuv světlo posunuje k červenému konci, tak světelné spektrum je zde představeno posuvem tónu k nižšímu konci zvukového spektra. Čím je galaxie vzdálenější, tím má větší kosmologický rudý posuv (i když vypadá modrá) a tím nížeji zazní tón. Průměrná galaxie v poli HUDF je asi 10,6 miliard světelných let daleko, což odpovídá zvuku noty F#. Jakou nejvzdálenější galaxii dokážete najít? Tento Astronomický snímek dne (APOD) je založen na stránce nového webu zvaného Astronomický zvuk měsíce (Astronomy Sound of the Month - AstroSoM).

Poznámka: Zvuky jdou hrát jen v některých prohlížečích.

Štítky: HUDF, Redshift, Sound


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »