Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubblovo ultra hluboké pole ve světle a zvuku

Uznání: NASA, ESA, Hubble; Sonification: G. Salvesen (UCSB); Data: M. Rafelski et al.

Už jste někdy slyšeli o Hubblovu ultra hlubokém poli? V každém případě jste jste nejspíš neslyšeli o něčem takovém, položte prosím kurzor na obrázek a poslouchejte! Hubblovo ultra hluboké pole (Hubble Ultra-Deep Field - HUDF) bylo vytvořeno v letech 2003-2004 tak, že Hubblův kosmický dalekohled dlouhou dobu zíral do téměř prázdného a vzdáleného vesmíru, až bylo vidět i slabé galaxie. HUDF je jedním z nejslavnějších snímků v astronomii a zde je vidět zvlášť oživlým způsobem se zvukomalebnými vzdálenostmi. Když na galaxii položíte kurzor, tak se ozve tón, který zhruba odpovídá rudému posuvu. Protože rudý posuv světlo posunuje k červenému konci, tak světelné spektrum je zde představeno posuvem tónu k nižšímu konci zvukového spektra. Čím je galaxie vzdálenější, tím má větší kosmologický rudý posuv (i když vypadá modrá) a tím nížeji zazní tón. Průměrná galaxie v poli HUDF je asi 10,6 miliard světelných let daleko, což odpovídá zvuku noty F#. Jakou nejvzdálenější galaxii dokážete najít? Tento Astronomický snímek dne (APOD) je založen na stránce nového webu zvaného Astronomický zvuk měsíce (Astronomy Sound of the Month - AstroSoM).

Poznámka: Zvuky jdou hrát jen v některých prohlížečích.

Štítky: HUDF, Redshift, Sound


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »