Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubblovo ultra hluboké pole ve světle a zvuku

Uznání: NASA, ESA, Hubble; Sonification: G. Salvesen (UCSB); Data: M. Rafelski et al.

Už jste někdy slyšeli o Hubblovu ultra hlubokém poli? V každém případě jste jste nejspíš neslyšeli o něčem takovém, položte prosím kurzor na obrázek a poslouchejte! Hubblovo ultra hluboké pole (Hubble Ultra-Deep Field - HUDF) bylo vytvořeno v letech 2003-2004 tak, že Hubblův kosmický dalekohled dlouhou dobu zíral do téměř prázdného a vzdáleného vesmíru, až bylo vidět i slabé galaxie. HUDF je jedním z nejslavnějších snímků v astronomii a zde je vidět zvlášť oživlým způsobem se zvukomalebnými vzdálenostmi. Když na galaxii položíte kurzor, tak se ozve tón, který zhruba odpovídá rudému posuvu. Protože rudý posuv světlo posunuje k červenému konci, tak světelné spektrum je zde představeno posuvem tónu k nižšímu konci zvukového spektra. Čím je galaxie vzdálenější, tím má větší kosmologický rudý posuv (i když vypadá modrá) a tím nížeji zazní tón. Průměrná galaxie v poli HUDF je asi 10,6 miliard světelných let daleko, což odpovídá zvuku noty F#. Jakou nejvzdálenější galaxii dokážete najít? Tento Astronomický snímek dne (APOD) je založen na stránce nového webu zvaného Astronomický zvuk měsíce (Astronomy Sound of the Month - AstroSoM).

Poznámka: Zvuky jdou hrát jen v některých prohlížečích.

Štítky: HUDF, Redshift, Sound


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »