Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let Hubblovým ultrahlubokým polem

Uznání: NASA, ESA, F. Summers, Z. Levay, L. Frattare, B. Mobasher, A. Koekemoer and the HUDF Team (STScI)

Jaké by to bylo letět vzdáleným vesmírem? Tým astronomů odhadl vzdálenosti více než 5000 galaxií na jednom z nejvzdálenejších vůbec kdy zobrazeném poli galaxií: Hubblovu ultra hlubokém poli (HUDF), aby s tou otázkou pomohl. Jelikož světlu trvá velice dlouho přeletět celý vesmír, tak většina galaxií ve videu nahoře je vidět v době, kdy měl vesmír jen zlomek dnešního stáří, galaxie stále vznikaly a v porovnání s moderními galaxiemi měly neobvyklé tvary. Žádné dospělé spirální galaxie, jako je naše Mléčná dráha nebo Galaxie v Andromedě ještě neexistovaly. Ke konci videa prolétá virtuální pozorovatel kolem těch nejvzdálenějších galaxií v poli HUDF, které mají rudý posuv přes 8. Tato raná třída galaxií s nízkou svítivostí nejspíš obsahovala energetické hvězdy, jejichž světlo transformovalo většinu pozůstávající normální hmoty ve vesmíru z chladného plynu na horkou ionizovanou plazmu.

Štítky: Galaxie, Hubblovo hloukové pole, Animation, Video


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »