Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ustupující bouře při západu

Uznání a copyright: Alan Dyer (The Amazing Sky)

Jaký je to druh mraku? Tento ustupující cumulonimbus, kterému se běžněji říká bouřkový mrak, je poněkud neobvyklý, jelikož na bližším konci obsahuje neovyklé výstupky mraku mammatus a ze vzdálenějšího konce zároveň prší. Mračno se na snímku z poloviny června v jižní Albertě v Kanadě pohybuje do dálky na východ, zatímco Slunce zapadá za kamerou na západě. Barvy západu daly už tak fotogenickému mračnu na snímku nahoře výrazně oranžové a růžové barvy. Pozadí pokrývá tmavnoucí modrá obloha. Ve větší dálce je zcela vpravo vidět, jak vychází dorůstající vypouklý Měsíc.
Poznámka od Miroslava Šulce: Oblak je cumulonimbus capillatus mamma. To mamma se překládá v meteorologii jako vemenitý. Jev souvisí s prudkými vertikálními pohyby vzduchu v oblaku.

Štítky: Thunderstorm, Mammatus clouds, Virga


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »