Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let Hubblovým ultrahlubokým polem

Uznání: NASA, ESA, F. Summers, Z. Levay, L. Frattare, B. Mobasher, A. Koekemoer and the HUDF Team (STScI)

Jaké by to bylo letět vzdáleným vesmírem? Tým astronomů odhadl vzdálenosti více než 5000 galaxií na jednom z nejvzdálenejších vůbec kdy zobrazeném poli galaxií: Hubblovu ultra hlubokém poli (HUDF), aby s tou otázkou pomohl. Jelikož světlu trvá velice dlouho přeletět celý vesmír, tak většina galaxií ve videu nahoře je vidět v době, kdy měl vesmír jen zlomek dnešního stáří, galaxie stále vznikaly a v porovnání s moderními galaxiemi měly neobvyklé tvary. Žádné dospělé spirální galaxie, jako je naše Mléčná dráha nebo Galaxie v Andromedě ještě neexistovaly. Ke konci videa prolétá virtuální pozorovatel kolem těch nejvzdálenějších galaxií v poli HUDF, které mají rudý posuv přes 8. Tato raná třída galaxií s nízkou svítivostí nejspíš obsahovala energetické hvězdy, jejichž světlo transformovalo většinu pozůstávající normální hmoty ve vesmíru z chladného plynu na horkou ionizovanou plazmu.

Štítky: Galaxie, Hubblovo hloukové pole, Animation, Video


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »