Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let Hubblovým ultrahlubokým polem

Uznání: NASA, ESA, F. Summers, Z. Levay, L. Frattare, B. Mobasher, A. Koekemoer and the HUDF Team (STScI)

Jaké by to bylo letět vzdáleným vesmírem? Tým astronomů odhadl vzdálenosti více než 5000 galaxií na jednom z nejvzdálenejších vůbec kdy zobrazeném poli galaxií: Hubblovu ultra hlubokém poli (HUDF), aby s tou otázkou pomohl. Jelikož světlu trvá velice dlouho přeletět celý vesmír, tak většina galaxií ve videu nahoře je vidět v době, kdy měl vesmír jen zlomek dnešního stáří, galaxie stále vznikaly a v porovnání s moderními galaxiemi měly neobvyklé tvary. Žádné dospělé spirální galaxie, jako je naše Mléčná dráha nebo Galaxie v Andromedě ještě neexistovaly. Ke konci videa prolétá virtuální pozorovatel kolem těch nejvzdálenějších galaxií v poli HUDF, které mají rudý posuv přes 8. Tato raná třída galaxií s nízkou svítivostí nejspíš obsahovala energetické hvězdy, jejichž světlo transformovalo většinu pozůstávající normální hmoty ve vesmíru z chladného plynu na horkou ionizovanou plazmu.

Štítky: Galaxie, Hubblovo hloukové pole, Animation, Video


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »