Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce nad Baku

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Na této scéně u vody vychází úplněk. K jeho barvitému odrazu ve vodě se přidávají přístavní světla a odrazy západního obzoru hned po západu v oknech mrakodrapu. Pěkný obrázek se skládá ze snímků pořizovaných s odstupem 2 minut 28. listopadu z přístavního města Baku v Ázerbajdžánu u Kaspického moře. Úplněk nebyl ani větší, ani jasnější než ostatní, i když to je těžké srovnat. Úplněk 28. listopadu byl ve skutečnosti blízko apogea a tak byl nejmenším úplňkem roku 2012. Když vyšel nad mola v Baku, a zároveň nad většinu východní polokoule, tak byl ve světlejším, neboli penumbrálním stínu. Jemný vliv penumbrálního zatmění je sotva rozpoznatelný jako trochu tmavší levá strana měsíčního kotouče. Měsíční úplněk je na pozemské obloze na opačné straně od Slunce a zde se k němu připojila také jasná planeta Jupiter, pouhých pár dní od své vlastní opozice.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Lunární zatmění, Odzemí, Penumbra, Opposition


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »