Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce nad Baku

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Na této scéně u vody vychází úplněk. K jeho barvitému odrazu ve vodě se přidávají přístavní světla a odrazy západního obzoru hned po západu v oknech mrakodrapu. Pěkný obrázek se skládá ze snímků pořizovaných s odstupem 2 minut 28. listopadu z přístavního města Baku v Ázerbajdžánu u Kaspického moře. Úplněk nebyl ani větší, ani jasnější než ostatní, i když to je těžké srovnat. Úplněk 28. listopadu byl ve skutečnosti blízko apogea a tak byl nejmenším úplňkem roku 2012. Když vyšel nad mola v Baku, a zároveň nad většinu východní polokoule, tak byl ve světlejším, neboli penumbrálním stínu. Jemný vliv penumbrálního zatmění je sotva rozpoznatelný jako trochu tmavší levá strana měsíčního kotouče. Měsíční úplněk je na pozemské obloze na opačné straně od Slunce a zde se k němu připojila také jasná planeta Jupiter, pouhých pár dní od své vlastní opozice.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Lunární zatmění, Odzemí, Penumbra, Opposition


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »