Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cyklóny u Jupiterova severního pólu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, ASI, INAF, JIRAM

Tento překvapivý pohled na cyklóny u Jupiterova severního pólu vznikl na základě dat z přístroje JIRAM (Juno's Jovian Infrared Auroral Mapper). Ten měří tepelnou emisi z vrcholků mračen Jupiteru a infračervená pozorování se neomezují jen na slunečním světlem ozářenou polokouli. Pozorování ukázalo osm cyklonických útvarů kolem cyklony o průměru asi 4000 kilometrů trochu odsazené od geografického severního pólu této obří planety. Podobné údaje ukazují cyklonu také u Jupiterova jižního pólu, v tomto případě s pěti cirkumpolárními cyklonami. Cyklony u jižního pólu jsou o něco větší, než jejich severní sourozenci. Údaje ze sondy Cassini u Saturnu ukázaly, že i tato obří planeta má u severního a jižního pólu vždy po jednom cyklonickém bouřkovém systému.

Štítky: Jupiter, Severní pól, Cyklón


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »