Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Širší pohled na Koňskou hlavu

Uznání: Composition and Processing: Robert Gendler
Image Data: ESO, VISTA, HLA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

K vytvoření této širší perspektivy mezihvězdného prostředí kolem slavné mlhoviny Koňská hlava byla využita kombinovaná obrazová data z velkého přehlídkového pozemského dalekohledu VISTA a z Hubblova kosmického dalekohledu. Oblast prachového molekulárního mračna zachycená na infračervených vlnových délkách pokrývá na obloze úhel asi dvou třetin úplňku. Obrázek v odhadované vzdálenosti Koňské hlavy 1600 světelných let zabírá zleva doprava něco přes 10 světelných let. Vpravo nahoře vystupuje záře prachového pilíře posetého nově zrozenými hvězdami a i v blízké infračervené oblasti je stále rozpoznatelná jako Koňská hlava, jinak známá i jako Barnard 33. Níže vlevo je jasná reflexní mlhovina NGC 2023, která samotná je ozářeným okolím horké mladé hvězdy. Neprůhledná mračna pod základnou Koňské hlavy a kolem NGC 2023 vykazují výmluvnou červenou emisi energetických výtrysků známých jako Herbig-Harovy objekty, které se také pojí k nově zrozeným hvězdám.

Štítky: Horsehead nebula, Tmavá mlhovina, B33, Ngc2023, Herbig haro


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »