Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Širší pohled na Koňskou hlavu

Uznání: Composition and Processing: Robert Gendler
Image Data: ESO, VISTA, HLA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

K vytvoření této širší perspektivy mezihvězdného prostředí kolem slavné mlhoviny Koňská hlava byla využita kombinovaná obrazová data z velkého přehlídkového pozemského dalekohledu VISTA a z Hubblova kosmického dalekohledu. Oblast prachového molekulárního mračna zachycená na infračervených vlnových délkách pokrývá na obloze úhel asi dvou třetin úplňku. Obrázek v odhadované vzdálenosti Koňské hlavy 1600 světelných let zabírá zleva doprava něco přes 10 světelných let. Vpravo nahoře vystupuje záře prachového pilíře posetého nově zrozenými hvězdami a i v blízké infračervené oblasti je stále rozpoznatelná jako Koňská hlava, jinak známá i jako Barnard 33. Níže vlevo je jasná reflexní mlhovina NGC 2023, která samotná je ozářeným okolím horké mladé hvězdy. Neprůhledná mračna pod základnou Koňské hlavy a kolem NGC 2023 vykazují výmluvnou červenou emisi energetických výtrysků známých jako Herbig-Harovy objekty, které se také pojí k nově zrozeným hvězdám.

Štítky: Horsehead nebula, Tmavá mlhovina, B33, Ngc2023, Herbig haro


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »