Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklý balvan na Tychonově vrcholu

Uznání a copyright: Main: NASA, Arizona State U., LRO; Upper Inset: NASA, Arizona State U., LRO; Lower Inset: Gregory H. Revera

Proč leží ve středu Tychonova vrcholu velký balvan? Kráter Tycho na Měsíci je jedním z nejsnazších útvarů k vidění, je dokonce vidět i neozbrojeným okem (vložený obrázek vpravo dole). Ale ve středu kráteru Tycho je něco neobvyklého (vložený obrázek vlevo nahoře), 120 metrů velký balvan. Snímek balvanu ve velmi vysokém rozlišení pořídila při východu Slunce před téměř deseti lety družice Měsíce LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter). Přední hypotéza předpokládá, že tento balvan byl při ohromné kolizi, kterou kráter Tycho před asi 110 milióny lety vznikl, vyvržen a náhodou spadl zpět blízko do středu nově vzniklého centrálního vrcholu. Dopady meteoritů a měsíční zemětřesení během příštích několika miliard let střed kráteru Tycho pomalu degradují až se centrální balvan skutálí o 2000 metrů níže na dno kráteru a rozpadne se.

Štítky: Měsíc, Tycho, Balvan


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »