Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklý balvan na Tychonově vrcholu

Uznání a copyright: Main: NASA, Arizona State U., LRO; Upper Inset: NASA, Arizona State U., LRO; Lower Inset: Gregory H. Revera

Proč leží ve středu Tychonova vrcholu velký balvan? Kráter Tycho na Měsíci je jedním z nejsnazších útvarů k vidění, je dokonce vidět i neozbrojeným okem (vložený obrázek vpravo dole). Ale ve středu kráteru Tycho je něco neobvyklého (vložený obrázek vlevo nahoře), 120 metrů velký balvan. Snímek balvanu ve velmi vysokém rozlišení pořídila při východu Slunce před téměř deseti lety družice Měsíce LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter). Přední hypotéza předpokládá, že tento balvan byl při ohromné kolizi, kterou kráter Tycho před asi 110 milióny lety vznikl, vyvržen a náhodou spadl zpět blízko do středu nově vzniklého centrálního vrcholu. Dopady meteoritů a měsíční zemětřesení během příštích několika miliard let střed kráteru Tycho pomalu degradují až se centrální balvan skutálí o 2000 metrů níže na dno kráteru a rozpadne se.

Štítky: Měsíc, Tycho, Balvan


42. vesmírný týden 2018

42. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 10. do 21. 10. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše se blíží úhlově Slunci, ale je viditelná ve dne, nedaleko možná i s Merkurem. Jupiter mizí v záři Slunce, Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Uran a Neptun jsou vidět téměř celou noc. Na obloze je i několik zajímavých komet. Startuje ambiciózní evropsko-japonská mise BepiColombo k planetě Merkur. Nečekaná nehoda potkala kosmickou loď Sojuz MS-10. Start byl přerušen a posádka je v pořádku. Před 15 roky letěl na palubě Šenčou 5 první Číňan Yang Liwei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M31

Notoricky známá galaxie v Andromédě přes menší dalekohled SW 80/600ED a modifikovanou starou zrcadlovkou Canon 1100D.

Další informace »