Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pozorovatelný vesmír

Uznání a ilustrace a licence: Wikipedia, Pablo Carlos Budassi

Jak daleko můžete dohlédnout? Všechno, co můžete vidět a všechno, co byste vůbec mohli nyní vidět za předpokladu, že by vaše oči dokázaly vidět všechny druhy záření kolem vás, je pozorovatelný vesmír. Ve světle, nejdál co můžeme vidět přichází z kosmického mikrovlnného pozadí z doby před 13,8 miliardami let, kdy vesmír byl neprůhledný jak hustá mlha. Některá neutrina a gravitační vlny kolem nás přišly z ještě větší dálky, ale lidstvo je doposud nedokáže rozpoznat. Tento obrázek ilustruje pozorovatelný vesmír ve stále zhuštěnějším měřítku, kde Země a Slunce ve středu jsou obklopeny naší Sluneční soustavou, blízkými hvězdami, nedalekými galaxiemi, vzdálenými galaxiemi, filamenty ranné hmoty a kosmickým záření mikrovlnného pozadí. Kosmologové typicky předpokládají, že náš pozorovatelný vesmír je pouhou blízkou součástí větší entity známé jako Vesmír, kde ovšem platí stejná fyzika. Existuje několik sice populárních, ale spekulativních teorií, které tvrdí, že dokonce i náš Vesmír je součástí ještě většího multivesmíru, kde jsou buď jiné hodnoty fyzikálních konstant, nebo kde platí jiné fyzikální zákony, vyskytují se vyšší dimenze, nebo mírně odlišné náhodné verze našeho standardního vesmíru.

Štítky: Vesmír, Pozorovatelný vesmír, Kosmologie


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »