Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pozorovatelný vesmír

Uznání a ilustrace a licence: Wikipedia, Pablo Carlos Budassi

Jak daleko můžete dohlédnout? Všechno, co můžete vidět a všechno, co byste vůbec mohli nyní vidět za předpokladu, že by vaše oči dokázaly vidět všechny druhy záření kolem vás, je pozorovatelný vesmír. Ve světle, nejdál co můžeme vidět přichází z kosmického mikrovlnného pozadí z doby před 13,8 miliardami let, kdy vesmír byl neprůhledný jak hustá mlha. Některá neutrina a gravitační vlny kolem nás přišly z ještě větší dálky, ale lidstvo je doposud nedokáže rozpoznat. Tento obrázek ilustruje pozorovatelný vesmír ve stále zhuštěnějším měřítku, kde Země a Slunce ve středu jsou obklopeny naší Sluneční soustavou, blízkými hvězdami, nedalekými galaxiemi, vzdálenými galaxiemi, filamenty ranné hmoty a kosmickým záření mikrovlnného pozadí. Kosmologové typicky předpokládají, že náš pozorovatelný vesmír je pouhou blízkou součástí větší entity známé jako Vesmír, kde ovšem platí stejná fyzika. Existuje několik sice populárních, ale spekulativních teorií, které tvrdí, že dokonce i náš Vesmír je součástí ještě většího multivesmíru, kde jsou buď jiné hodnoty fyzikálních konstant, nebo kde platí jiné fyzikální zákony, vyskytují se vyšší dimenze, nebo mírně odlišné náhodné verze našeho standardního vesmíru.

Štítky: Vesmír, Pozorovatelný vesmír, Kosmologie


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »