Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pozorovatelný vesmír

Uznání a ilustrace a licence: Wikipedia, Pablo Carlos Budassi

Jak daleko můžete dohlédnout? Všechno, co můžete vidět a všechno, co byste vůbec mohli nyní vidět za předpokladu, že by vaše oči dokázaly vidět všechny druhy záření kolem vás, je pozorovatelný vesmír. Ve světle, nejdál co můžeme vidět přichází z kosmického mikrovlnného pozadí z doby před 13,8 miliardami let, kdy vesmír byl neprůhledný jak hustá mlha. Některá neutrina a gravitační vlny kolem nás přišly z ještě větší dálky, ale lidstvo je doposud nedokáže rozpoznat. Tento obrázek ilustruje pozorovatelný vesmír ve stále zhuštěnějším měřítku, kde Země a Slunce ve středu jsou obklopeny naší Sluneční soustavou, blízkými hvězdami, nedalekými galaxiemi, vzdálenými galaxiemi, filamenty ranné hmoty a kosmickým záření mikrovlnného pozadí. Kosmologové typicky předpokládají, že náš pozorovatelný vesmír je pouhou blízkou součástí větší entity známé jako Vesmír, kde ovšem platí stejná fyzika. Existuje několik sice populárních, ale spekulativních teorií, které tvrdí, že dokonce i náš Vesmír je součástí ještě většího multivesmíru, kde jsou buď jiné hodnoty fyzikálních konstant, nebo kde platí jiné fyzikální zákony, vyskytují se vyšší dimenze, nebo mírně odlišné náhodné verze našeho standardního vesmíru.

Štítky: Vesmír, Pozorovatelný vesmír, Kosmologie


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »